fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • freak control
 • פרויקט: זמרות שכדאי להכיר, חלק ראשון: רוקיסטית מלנכולית עם קול של בת ים – Heather Nova

  הקדמה

  השנה סוף סוף הצטרפתי לעולם שירותי הזרמת המוזיקה כשנרשמתי לשירות של Spotify. לא חשוב כמה קראתי ושמעתי אנשים מדברים על כמה שזה משנה את הרגלי צריכת המוזיקה, לא יכולתי לדמיין שזה כל כך ישפיע עלי. עד Spotify, הייתי בגדול שומע את אותם האומנים שוב ושוב, הדרכים להכיר מוזיקה חדשה היו דרך תוכניות רדיו ב-88 FM, קצת יוטיוב ומעט המלצות מחברים.
  לאחר כמה שבועות עם Spotify, השירות למד את מה שאני אוהב והתחיל כל הזמן להציע לי המלצות שממש קולעות לטעמי. יוצא לי שבועות שלמים, שאני שומע אומנים שכלל לא הכרתי קודם. בעזרת השירות יצא לי להכיר יותר שירים ואומנים חדשים בחודש מאשר במשך שנה בלי השירות.

  שתי מילים על למה דווקא Spotify?

  ובכן בקרב האודיופילים בוודאי יעדיפו שירותים שמציעים מוזיקה בפורמט Lossless, ועדיף על כך High-resolution. במקרה שלי, חלוקת ההאזנה שלי היא רוב מוחלט מההאזנה מתבצעת ברכב בדרך לעבודה וממנה, מעט האזנה באזניות שמחוברות ללפטופ בבית, ובמקרה הטוב האזנה במערכת הראשית פעם בסופ”ש. לכן ברוב הזמן אני לא באמת יכול ליהנות מאיכות גבוהה, לכן התכונה החשובה ביותר משירות ההזרמה עבורי היא היכולות שלו להכיר לי שירים חדשים שאוהב. האלגוריתמים של Spotify נחשבים לטובים ביותר, ואני מאוד נהנה מהם. מהכסף שאני חוסך על כך שאני לא משלם על איכות פרימיום בשירותים המתחרים, אני קונה לי את האלבומים שאהבתי ב-Spotify על גבי תקליטים, וכך במקרים הבודדים שיוצא לי לשמוע במערכת הראשית, אני נהנה מאיכות גבוהה. יחד עם זאת, ביום ש-Spotify יוציאו מסלול באיכות פרימיום, אני דיי בטוח שאצטרף אליו.

  על הפרויקט

  נחזור לעניינו, Spotify אפשר לי לצאת למסעות מוזיקליים, למשל התאהבתי עמוקות בבלוז ויצירתי רשימה של 100 שירי בלוז, שקראתי לה Thank God for the Blues. ולבסוף הסיבה שהתכנסו כאן, היא מסע מוזיקלי נוסף, מסע היכרות עם זמרות מופלאות שלא הכרתי קודם לכן.
  זהו מסע אישי שלי, לכן מאוד יכול להיות שהזמרות שאדבר עליהן כאן, יהיו מוכרות לכם. חלקן ממש מפורסמות וזה על גבול הבושה שלא הכרתי אותן קודם לכן. אבל אם אני לא הכרתי, אז יש סיכוי שגם אתם לא מכירים, לפחות חלק. על כל זמרת אכתוב מעט רקע, אבחר אלבום שאהבתי במיוחד ואשתף שירים נוספים שלהן שאהבתי. הסדר הוא אקראי ונקבע לפי “על מי בא לי לכתוב כרגע”.

  חלק ראשון: רוקיסטית מלנכולית בעלת קול של בת-ים (Heather Nova)

  לא הייתה לי שום התלבטות לגבי האומנית הראשונה שאבחר, מבחנתי היא “יקירת המערכת” שלי. למעשה היא פחות או יותר הזמרת הראשונה שגיליתי ב-Spotify לאחר שנרשמתי לשירות. הזמרת שאני מדבר עליה היא הת’ר נובהHeather Nova.

  על הת’ר

  הת’ר נולדה בשנת 1967 לאב ממוצא ברמודי ואם קנדית. את רוב שנות ילדותה, הת’ר בילתה על ספינת מפרש שאביה בנה ובה הם חיו. על הספינה, שירה הייתה לאמצעי בידור עבור הת’ר. לאחר סיום הקולג’ היא עברה ללונדון והחלה להתמקד בכתיבת שירה. ב-1990 היא הקליטה את הסינגל הראשון שלה. אלבומה הראשון יצא לאור ב-1993 בשם Glow Stars. ב-1994 הגיע אלבום הפריצה שלה Oyster, וזהו האלבום שבחרתי להתמקד בו. השנה האלבום חוגג 25 שנה!
  מאז הת’ר הוציאה עוד 8 אלבומים, כשהאחרון הוא Pearl ב-2019. משחק המילים כמובן לא מקרי, והאלבום החדש “פנינה” מחזיר את הת’ר לסאונד הרוקי של “צדפה”. תוכלו לשמוע זאת במילים שלה בראיון הבא:

  האלבום הנבחר: Oyster (1994)

  פרויקט: זמרות שכדאי להכיר, חלק ראשון: רוקיסטית מלנכולית עם קול של בת ים - Heather Nova
  הסגנון המוזיקלי של הת’ר כמובן השתנה מעט לאורך השנים. באלבום הזה, הסגנון הוא רוק מלנכולי שמאוד מזוהה עם שנות ה-90. פריטת גיטרה דיי פשוטה וריפים שמזכירים קצת שריל קרואו, קצת בלדות גראנג’, רוק רומנטי, נגיד דוגמת Goo Goo Dolls. במילים אחרות, הכי שנות ה-90 שאפשר.
  הליריקה באלבום מאוד אישית ובלא מעט מהשירים מלאה בכאב וגם לא מעט קונוטציות מיניות. כתיבה תמימה מעט, אבל כנה ומאוד אמוציונלית.
  השירה באלבום היא נוגה, עדינה ופגיעה בצורה מדהימה. הסיבה שכתבתי בכותרת “בעלת קול של בת-ים”, היא היכולת של הת’ר לשיר בסולם גבוה ומרגש במיוחד. רוב הזמן היא שרה בצורה מאופקת עד כדי דיבור כמעט בחלק מהשירים, ורק לעיתים משתמשת ביכולות שלה. האיפוק הזה בשירה והמשחק בין לשיר ברוגע ואז לפרוץ ולעלות בדיוק כשצריך, מאוד נגע בי.
  האלבום נפתח בלהיט הגדול שלה, למרות (ואולי בגלל) שמדובר בשיר הכי פופי באלבום: Walk This World. השיר מוכר לי מהתקופה העליזה של MTV, והעביר בי המון נוסטלגיה כששמעתי אותו.
  גם אותם זוכרים אותו?
  שני השירים הבאים באלבום הם נקודת השיא שלו וגם הבעיה הכי גדולה בו. השירים הללו כל כך טובים, ששאר האלבום לא מצליח לעמוד ברמה הגבוהה שלהם. לטעמי חבל שהם ממוקמים כבר בתחילת האלבום ופיזור שלהם היה יכול לתת יותר איזון לאלבום.
  השיר השני באלבום הוא Heal, והוא כולל את פריטת הגיטרה היפה באלבום, עם ליווי צ’לו מרגש. השירה עדינה ומכושפת. הביצוע הזה של הת’ר כאילו נח מעט על האוזן ואז טס כמו חץ ישר לתוך הלב. הפרשנות שלי לשיר היא שהת’ר מדברת על לשאוף כוחות מהטבע על מנת להחלים משברון לב:
  Just a little breath on the water is all we need
  Just a little strength in our hearts –
  Enough to heal,
  הנה גרסת האלבום:
  והנה השיר בביצוע לייב מ-2001, למרות האיכות הלא גבוהה, הרגש לגמרי שם, והגרסה עוד יותר עדינה:
  אחרי השיר הנפלא הזה, הדבר המדהים הוא שהשיר הבא הוא אפילו טוב יותר לטעמי. השיר השלישי באלבום הוא Island, ולדעתי זהו השיר החזק והטוב ביותר באלבום.
  השיר נפתח ב-20 שניות של שירת “בת-הים” של הת’ר באקפלה, ללא שום ליווי. אלו 20 שניות של שלמות לטעמי, בלי לומר אף מילה, בעזרת שירה בלבד, הת’ר מניחה את הקרקע לשיר המדהים הזה. את שני הביתים הראשונים הת’ר שרה בלחש כמעט, זה מעביר את הכאב של המילים בצורה חדה יחד עם הפזמון החזק. במעבר אחרי הפזמון השני, השירה עולה לכעס ואז שוב הפזמון מרגיע, סערת רגשות שלמה שמועברת בצורה נפלאה בשיר אחד.
  השיר מדבר על מערכת יחסים עם בן זוג מתעלל:
  Pretend I’m crazy, pretend I’m dead
  He’s too scared to hit me now
  He’ll bring flowers instead
  הפזמון מדבר על כך שהיא צריכה אי, בו היא יכולה לקבור את בן הזוג וללכת לשם. לטעמי זוהי מטאפורה כואבת לכך שהיא רוצה לשכוח אותו ולקבור אותו באי מרוחק במוחה:
  I need an island
  Somewhere to bury you
  Somewhere to go
  כאילו שהשיר לא נוגה מספיק, אז שילוב הצ’לו בפזמון שובר את הלב סופית.
  גרסת האלבום:
  והנה ביצוע לייב מ-2010, לא מרגש באותה מידה, אבל מעניין בכל זאת:
  מכאן האלבום ממשיך לשירי רוק מלנכולי יותר סטנדרטיים. הנה כמה שירים שכדאי לשים לב אליהם:
  בשיר Sugar יש התחלה איטית בה הת’ר ממש מדברת, ואז פתאום עלייה לקטע הרוק החזק באלבום.
  השיר Walking Higher הוא בלדה נהדרת, שגם בה פריטת הגיטרה ממש יפה לטעמי, יחד עם שירה מאוד עדינה ונעימה.
  השיר Light Years גם הוא בלדה אבל יותר רוקית וחשמלית עם פזמון מאוד קליט.
  גרסת האלבום:
  לייב 1996:
  האלבום נגמר בשיר Doubled Up. הליריקה בשיר נשמעה לי ממש מוכרת עד שהייתי בטוח שזה cover, אבל ניראה שזה שיר מקורי של הת’ר. יכול להיות שפשוט שמעתי אותו בעבר. השיר נותן תחושה מרגיעה ומעט חיובית לסיום האלבום, שזו דרך מצוינת לסיים.
  לינק לאלבום ב-Spotify.

  עוד חומרים של הת’ר שכדאי להכיר:

  יש לה Cover ממש מגניב לברוס ספרינגסטין:
  שני שירים מהאלבום האחרון שלה Pearl, שאהבתי:
  See Yourself:
  Rewild Me:
  ולסיום עוד שניים מאלבומים קודמים:
  Higher Ground:
  Like Lovers Do (בלייב):
  כתבה זו פורסמה גם באתר Dtown.
  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן