fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless

  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless

  פוקאל: Listen Beyond

  פוקאל הם יצרן אודיו צרפתי (מסיינט אטיין) שחוגגים 40 שנות פעילות השנה. מדובר ביצרן אודיו מאוד מוערך שמוכר בעיקר בזכות סדרות הרמקולים שלהם. הרמקולים של פוקאל הן יצירות אומנות עם השקעה בעיצוב, איכות בנייה וכמובן סאונד. פוקאל מייצרים רמקולים מאוד יקרים, אבל מציעים גם סדרות ביניים עממיות שנותנות תמורה מצוינת למחיר (כמו סדרת האריה שברשותי). פוקאל מייצרים גם רמקולים לרכבים, רמקולי סטודיו מקצועיים, סאונד בארים וכמובן אוזניות. גם בתחום האוזניות פוקאל מציעה סדרות מאוד יקרות ומוערכות בעיקר של אוזניות חוטיות.

  חתימת הצליל של פוקאל

  לרמקולים של פוקאל יש חתימה צליל מאוזנת עם הפרדת כלים גבוהה, בס מוזיקלי ומפורט ומיד וגבוהים צלולים במיוחד. יצא להם שם של סאונד “בהיר” ולכן יש כאלה שאוהבים את הסאונד מאוד וכאלו שלא. אני נמנה עם אלה שאוהבים מאוד ולכן כשחיפשתי לי אוזניות Bluetooth, ה-Listen Wireless היו האופציה הראשונה מבחנתי.

  Listen Wireless

  ה-Listen Wireless הן דגם אוזניות ה-Bluetooth הבכיר של פוקאל כשכל הסדרות מעליו (ויש הרבה כאלו) כוללות אוזניות חוטיות בלבד.
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  ה-Listen הן אוזניות Over Ear – Closed Back, שתומכות ב-Bluetooth 4.1 ותמיכה ב-aptx להעברת איכות צליל גבוהה. הסוללה מחזיקה 20 שעות, טווח הקליטה הוא 15 מטר (מהמובילים בשוק). לאוזניות יש כמובן גם חיבור קווי ומיקרופון מובנה לשיחות. האוזניות לא כוללות מסנן רעשים אקטיבי ובמקום זאת מציעות מסנן רעשים פסיבי – הכוונה פשוט שהן סוגרות את האוזן ומייצרות ואקום. חיסרון של שיטת הסינון הזו זה שכמובן אי אפשר לכבות את זה.
  הנה המפרט המלא:
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless

  מה מקבלים בקופסה?

  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  בקופסה מעבר לאוזניות יש כבל טעינה micro USB (חבל שלא USB-C), כבל אוזניות 3.5mm ונרתיק נשיאה עשוי מבד מחוספס.
  הנה סרטון פתיחת המוצר שהכנתי:

  איכות הבנייה

  ה-Listen Wireless הן אוזניות דיי מאסיביות, ששוקלות 300 גרם. הן בנויות נהדר ומשלבות גמישות וקשיחות במידה טובה. הכריות של האוזניות הן מסוג: Heat-sensitive memory foam ear cushions, והן נעימות מאוד ועוטפות את האוזן ברכות שלא מציקה גם בשימוש לאורך זמן.
  באופן כללי מצאתי את האוזניות מאוד נוחות על הראש ולא מרגישות כבדות כלל. לעומת זאת כשהורדתי אותן ושמתי על הצוואר, הן כן הרגישו כבדות, חונקות ולוחצות.
  הטענה היחידה שיש לי לגבי בחירת החומרים והנוחות זה החלק הפנימי של הקשת, הוא מעט קשיח מידי ואם הוא בא במגע עם הראש זה פחות נעים מבד רך.
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  הפוקאל Listen Wireless לצד אוזניות בגודל סטנדרטי.
  ה-Listen Wireless מתקפלות פנימה וככה ניתן להכניס אותן לנרתיק:
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless

  עיצוב

  מבחינה עיצובית, פוקאל השקיעו בכדי שה-Listen Wireless לא יהיו עוד אוזניות שחורות ובנאליות.
  גב האוזניות הוא פלסטיק Black High Gloss  בעוד הקשת היא שחור מט. מתחת לחיבור הקשת לאוזנייה יש את הסמל של פוקאל באפור כסוף.
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  עוד מקום בו יש טאץ’ של צבע זה הרשת האדומה שמכסה את הדרייבר של האוזניות. אז נכון לא רואים את זה כשהן על האוזניים, אבל עדיין אני מאוד אהבתי את האלמנט העיצובי הזה.
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  מעל לקשת יש את הסיסמה של פוקאל Listen Beyond, שכתובה בשחור על שחור כמו גם הכיתוב של Focal על הקשת ליד האוזניות ועל הנרתיק. במקרים הללו לטעמי פוקאל יכלו להתאמץ טיפה יותר.
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  בסך הכל, לטעמי מדובר בעיצוב מאוד מושקע ואוזניות שנראות נהדר.

  שימושיות וחיבוריות

  השליטה באוזניות מתבצעת על ידי לחצנים פיזיים שנמצאים כולם על האוזנייה הימנית. מקדימה יש שלושה כפתורים: מעבר לשיר קודם, נגןהשהה (גם לענות על שיחות) ומעבר לשיר הבא. מאחור יש את שני כפתורי הווליום ומעליהם את מתג ההפעלה וכפתור ה-Bluetooth (לחיצה ארוכה עליו מכניסה את האוזניות למצב חיפוש pairing). הכפתורים נוחים ללחיצה אבל ההפרדה ביניהם לא מספקת לטעמי ויש צורך במעט גישוש על מנת להבין על איזה כפתור עומדים ללחוץ.
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  בעת ביצוע פעולות: הדלקה, כיבוי, חיפוש התקן וחיבור אל התקן, העוזרת הקולית מודיעה לנו על כך. אני חייב להודות שהתאכזבתי שאין ולו זכר למבטא צרפתי בקולה (מחיר הגלובליזציה אני מניח).
  בעת הטעינה יש נורת חיווי שמעדכנת אותנו כשהאוזניות טעונות במלואן.
  לאחר שהתחברנו אל התקן Bluetooth כלשהו, בפעם הבאה שאנחנו מדליקים את האוזניות הן מנסות להתחבר אוטומטית אל ההתקן האחרון וזה נוח מאוד.
  איכות חיבור ה-Bluetooth היא מעולה, אם כי לעיתים רחוקות יש איזו קפיצה קטנטונת במוזיקה. האוזניות תומכות במרחק חיבור של עד 15 מטרים, מדובר במרחק דיי נדיר באוזניות והאות נשמר באיכות מעולה גם במרחק מהמכשיר.
  מבחינת שימוש באוזניות בחוץ, כמו שאמרתי מדובר באוזניות נוחות מאוד, למרות הגודל שלהן, הן לא הרגישו לי כבדות כלל ומאוד נח ללכת איתן. הבעיה הגדולה בשימוש בהן בהליכה נובעת ממסנן הרעשים הפאסיבי, זה שהוא מקשה על שמיעת רכבים מגיעים זה ברור, אבל יש שתי בעיות נוספות איתו שמאוד פוגעות בחוויית ההליכה עם האוזניות הללו. בעיה ראשונה זה החום, בגלל הסגירה המוחלטת של האוזן נוצר חום רב ובקיץ הישראלי האוזן מזיעה מהר. הבעיה השנייה היא הואקום שנוצר על האוזן וגורם לכך ששומעים את הצעדים של עצמך בתוך האוזניים. זה מציק מאוד (עד כדי משגע ממש) במיוחד כשהמוזיקה לא מנוגנת בקול (כדי שיהיה סיכוי כן לשמוע את המכוניות) ממש שומעים כל צעד.
  לכן אני לא ממליץ על האוזניות הללו עבור הליכה, וכנראה שאוזניות On-Ear שלא מייצרות ואקום או כמובן אוזניות in-ear יתאימו הרבה יותר.
  בשיחת טלפון שערכתי באמצעות האוזניות איכות השמע הייתה מעולה. לדברי הצד השני, הקול שלי היה חד וברור, אם כי נשאלה השאלה “האם אתה מדבר מתוך השירותים?” (נשבע שלא).
  דבר נוסף שנבדק זה צפייה בסרטוני Youtube, לא היה שום זכר לבעיות delay כלשהן, השמע והוידאו היו מסונכרנים לגמרי.

  מבחן ההאזנה

  אז הגענו לחלק החשוב. המבחן נערך בעיקר על ידי חיבור האוזניות ב-Bluetooth אל מכשיר הטלפון שלי, LG V20 שתומך בתקן ה-aptx. הורדתי למכשיר שירים מ-Spotify (איכות 320 Kbps).
  שמעתי את האוזניות גם בחיבור חוטי לטלפון ולמחשב, רוב תכונות הסאונד נשמרות גם בחיבור חוטי, אבל לטעמי הן תפקידו טוב יותר בחיבור ה-Bluetooth. כנראה שמגבר אוזניות או DAC כלשהו היו נותנים תוצאה טובה יותר בחיבור החוטי.
  סקירה לאוזניות: Focal Listen Wireless
  פרטי חיבור ה-Bluetooth מהטלפון שלי.
  ובכן, איך האוזניות נשמעות?
  נתחיל ממבחן הבס, עבורי זה אחד המבחנים החשובים ואחת הסיבות שאני מאוד אוהב את הסאונד של פוקאל. כשהבס מודגש יתר על המידה ואני מרגיש שהוא משתלט על שאר חלקי המוזיקה, זה מעייף לי את האוזן וההנאה שלי מאוד יורדת.
  השיר הראשון הוא Hunter של ביורק, שיר ידוע עבור בדיקות הבס. יצא לי לשמוע אותו ברמקולים בהן הבס השתלט, זו הייתה חוויה קשה מבחנתי.
  ב-Listen מקבלים בס מפורט מאוד וסופר מהיר, אבל הוא מעודן ונשאר ברקע, מאפשר במה לקול של ביורק ולשאר האלמנטים של המוזיקה. הסאונד שמתקבל הוא מאוזן מאוד.
  שיר נוסף שאני אוהב לבחון איתו בס הוא River של Ibeyi.
  הבס בשיר הוא חזק, פאנצ’י ומהיר, עם גוון חמים. האוזניות מעבירות בצורה מרשימה את האפקט של הרעש האלקטרוני שנשאר אחרי כל מכת בס. גם כאן הבס לא מפריע כלל, לא לשירה ולא הרמוניה והאיזון של השיר.
  נעבור לפסנתר, בזמן האחרון אני יותר ויותר נהנה לשמוע קטעי פסנתר.
  הקטע שבחרתי לבחינה הוא:  River Flows in Youשל הפסנתרן הקוריאני Yiruma.
  מה שהדהים אותי במנגינה הזו דרך האוזניות, זה השקט מסביב לפסנתר, הכל נעלם ופשוט כל הבמה היא של הפסנתר. כל הקשה על קלידי הפסנתר עומדת בו זמנית לבד וכחלק מההרמוניה המופלאה של היצירה הזו.
  נרגענו עם הפסנתר, עכשיו לקצת רוק קלאסי.
  בחרתי הפעם בדייר סטרייטס בשיר You and  Your Friend מתוך האלבום On Every Street.
  מה יש לומר על היצירה הזו, קרובה לשלמות. האוזניות מצליחות להעביר כל ניואנס קטן בקולו המלטף של מארק נופלר. הגיטרות והתופים מלוות אותו בהפרדה והרמוניה נהדרים. בקטע הסולו הגיטרה כביכול באה מאחור ונכנסת למנגינה עם שאר הכלים.
  נמשיך לבדיקה של קול נשי, השיר שבחרתי הוא Island של Heather Nova.
  מדובר בשיר עם ליריקה קשה ומנגינה מלנכולית משהו, אבל השירה של הת’ר היא כל כך מיוחדת כאן. הפתיחה היא בסולם גבוה (על גבול האופרה) שמיד נכנסת ללב, ואז הפריטה הנוגה על הגיטרה מצטרפת. ברוב השיר הת’ר שרה על גבול הלחש ואז בפזמון היא עולה מעט. קולה עובר באוזניות בניקיון וצלילות מרשימים. בפזמון יש את קולות הרקע והכינורות ההפרדה מעולה והכל משלים את השירה של הת’ר.
  מוכנים לקצת מטאל? ואם כבר מטאל אז מסע אחורה בזמן בשבילי ל-Dream Theater, בחרתי ביצירה In the Presence of Enemies part 1, קטע הפתיחה של האלבום Systematic Chaos.
  מדובר בקטע פתיחת אלבום מטורף, התיפוף המהיר של פורטנוי מציג רמת פירוט ומהירות מרשימים, הקצב הולך ומתגבר ולכל אורך הדרך האוזניות לא מאבדות את השליטה ורמת הפירוט וההפרדה נשמרים. ואז תוך שנייה זה נשבר ופטרוצ’י מתחיל בקטע סולו גיטרה יותר איטי. בסך הכל האוזניות מתמודדות מעולה גם היצירה הזו, אבל כאן הרגשתי חוסר מסוים בבמה, לא קיבלתי את הדרמטיות של במה גדולה כמו שאני רוצה להרגיש ביצירה כזו.
  את הטוב ביותר שמרתי לסוף, ללא ספק הסגנון המועדף עלי בתקופה האחרונה הוא בלוז. בחרתי בשתי יצירות, אחת חשמלית ואחת אקוסטית.
  השיר הראשון שבחרתי הוא של Danny Bryant וליצירה קוראים Time, לא הצלחתי למצוא את השיר ב-Youtube, לכן הקישור הוא ל-Spotify.
  מהשנייה הראשונה התאהבתי בשיר הזה, התופים, הגיטרה הקלידים לא יודע ממה להתחיל בכלל. פשוט הכל משתלב ליצירת בלוז רוק מדהימה. כל דבר נשמע כאילו בשכבה משלו באוזניות. תחילה יש את התופים שהם הבסיס למקצב, מעליהם יש את הקלידים שמייצרים את המלודיה ואז באה הגיטרה החשמלית המופלאה שמוסיפה את הקסם שלה והקול המעולה של דני, אין על אנרגיה של בלוז רוק חשמלי.
  ולסיום אלוהי הבלוז בכבודו ובעצמו, אריק קלפטון, מתוך אלבום האנפלגד האגדי שלו, בחרתי בקטע Old Love שאני אוהב במיוחד.
  יש לנו שלוש גיטרות, קלידים ותופים. שוב ההפרדה נהדרת, פריטת הגיטרה חזקה ומשתלבת נפלא עם הקלידים מאחור שמלווים אותה. האוזניות מעבירות את הניואנסים הקטנים בקולו של אריק נהדר. ביצירה הזו הבמה דווקא כן מרגישה גדולה, אפשר להרגיש את המרחק בין הכלים.

  סיכום

  ה-Listen Wireless של פוקאל הן אוזניות Bluetooth מצוינות. העיצוב מושקע ומרשים, איכות הבניה טובה. האוזניות נוחות מאוד ולא מרגישות כבדות. מסנן הרעשים הפאסיבי עושה עבודה טובה וקל להיעלם לתוך המוזיקה גם כשיש שיחות ממש ליד. ה-Listen Wireless הרבה פחות מתאימות להליכה, האוזניים מאוד מתחממות בגלל שהן סגורות לחלוטין, והואקום שנוצר גורם לכך ששומעים את הצעדים בראש. חיבור ה-Bluetooth הוא יציב ועם טווח קליטה גדול במיוחד. מבחינת השמע, קיבלתי בדיוק את מה שציפיתי מהרגע שראיתי את השם פוקאל על האריזה. סאונד המאופיין בצלילות, פירוט, הפרדה ואיזון.
  אצל רוב המתחרים בטווח המחיר הזה תמצאו מסנן רעשים אקטיבי ואולי עוד שלל תכונות, אבל לא תמצאו שם את חתימת הצליל הנהדרת של פוקאל.
  כתבה זו פורסמה גם באתר Dtown.
  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן