fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
 • SteroShop
 • Bowers&Wilkins
 • Sonus Faber Lumina I: רמקול מדפי קטן גדול

  הפעם הגיע אלינו לסקירה רמקול מדפי מבית הענקית האיטלקית, Sonus Faber, מדגם Lumina I. זהו הרמקול הקטן ביותר בהיצע של של החברה והיה מעניין לראות למה הוא מסוגל.

  אנחנו מודים לחברת Morel, שהם המפיצים הבלעדיים של Sonus Faber בישראל, על כך שהם שלחו לנו את הרמקולים לסקירה.

  Sonus Faber Lumina I

  השורה התחתונה

  ה-Lumina I נותן לכם את העיצוב המושקע והסאונד הרומנטי של Sonus Faber באריזה קטנה במיוחד

  מה אהבנו
  • עיצוב מושקע ויוקרתי
  • מיוצר באיטליה
  • בזכות הפורט הקדמי, לא דורש מרחק גדול מהקיר האחורי
  • סאונד גדול, בעל דינאמיות חסרת פרופורציה לגודל התיבה
  • סאונד מרגש ורומנטי אופייני ל-Sonus Faber
  נקודות לשיפור
  • לא יצליח לנגן בעוצמות של קונצרט רוק

  סקירת וידאו

  על חברת Sonus Faber

  חברת Sonus Faber היא שם נרדף לאודיו איטלקי איכותי. החברה ידועה בעיצוב מרהיב, ברמה של רהיטי יוקרה איטלקיים וסאונד שנחשב לרומנטי ומלא תשוקה.

  חברת Sonus Faber הוקמה בידי Franco Serblin בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת, והמוצר הראשון מתוצרתם היה הרמקול המדפי Prava, שהושק בשנת 1983. במשך שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90, חברת Sonus Faber זכתה לתהילה והכרה בזכות מספר דגמי רמקולים מדפיים קלאסיים, שעד ימינו עולים באופן תדיר בשיחות של אודיופילים.

  Sonus Faber Lumina I: רמקול מדפי קטן גדול
  ה-Sonus Faber Extrema משנת 1991

  בשנות ה-2000 החברה החלה להכנס גם לשוק של רמקולים רצפתיים ברמת קצה. בשנת 2011 החברה השיקה את הרמקול המפואר, Aida.

  Sonus Faber Lumina I: רמקול מדפי קטן גדול
  ה-Sonus Faber Aida

  בשנת 2006, פרנקו עזב את Sonus Faber והקים את חברת Franco Serblin, חברת בוטיק לייצור רמקולים. פרנקו נפטר בשנת 2013 בגיל 73.

  במהלך השנים חברת Sonus Faber החליפה מספר בעלים, וכעת הם שייכים לקונצרן McIntosh Group, יחד עם היצרן האמריקאי McIntosh.

  היצע הרמקולים של חברת Sonus Faber הוא נרחב וכולל סדרת רבות החל בסדרות ברות-השגה ועד לרמקולים אקזוטיים במיוחד, כמו ה-Il Cremonese ex3ma. כיום כל סדרות הרמקולים של החברה מיוצרות באיטליה.

  על סדרת ה-Lumina

  סדרת ה-Lumina הינה סדרת הכניסה של החברה והיא הושקה בשנת 2020. הסדרה מיוצרת בויצ’נזה, איטליה, ולא בסין כמו סדרות כניסה קודמות של החברה.

  אני מאוד אוהב את ההסבר מאחורי השם Lumina, שזה למעשה צירוף של שלוש מילים:

  LU – מהמילה Luxury, למרות שזו סדרת כניסה, הגימורים כאן כוללים שימוש בעץ אמיתי ועור.
  MI – מהמילה מינימליזם, בחירה מושכלת של רכיבים, על מנת לתת תוצאה גבוהה במחיר בר השגה.
  NA – מהמילה Natural, הסאונד הטבעי של סונוס פאבר.

  הסדרה הושקה תחילה עם שלושה דגמים בלבד, הרמקול המדפי Lumina I, רמקול הסנטר Lumina C1 ורמקול רצפתי ה-Lumina III. לאחרונה הסדרה הורחבה ונוספו לה שני דגמים, דגם ה-Lumina II וה-Lumina V, שהם דגם מדפי ורצפתי גדולים יותר.

  Sonus Faber Lumina I: רמקול מדפי קטן גדול
  משפחת Lumina המורחבת

  העומד למבחן: Sonus Faber Lumina I

  אין ספק שהדבר הראשון שתופס את תשומת הלב ברמקול הזה, עוד לפני שמגיעים לעיצוב שלו, זה הגודל. ה-Lumina I, הוא אחד הרמקולים הפאסיביים הקטנים ביותר שיצא לי לסקור, וזהו כנראה אחד הרמקולים הקטנים שנוצרו בידי Sonus Faber. המידות של ה-Lumina I במ”מ הם: 280 ג’, 148 ר’ ו-213 ע’. המשקל הוא 4.4 ק”ג.

  אני חושב שגודל התיבה עלול לפסול את הרמקול בעיני רוכשים פוטנציאלים, בטענה שהרמקול נראה כמעט כמו צעצוע. מתוך היכרות עם הצרכן הישראלי, לתחושתי ההעדפה בארץ היא ״אם כבר צעצוע, אז שיהיה גדול״. מצד שני, כן יש קהל צרכנים שמודעים לעיצוב, כאלה שרוצים ליהנות ממוזיקה איכותית מבלי שהמערכת תשתלט על הבית, עבור צרכנים אלה, ה-Lumina I יכול להיות פתרון מעולה.

  הזכרתי את המילה צעצוע, אז עוד לפני שמדברים על היכולות הסוניות של הרמקול, מספיקה בחינה מקרוב של איכות הבנייה והעיצוב בכדי להבין שמדובר כאן ברמקול לגיטימי ואף מושקע ביותר.

  ה-Lumina I הינו רמקול 2Way, הכולל את טוויטר ה-D.A.D. או Damped Apex Dome, שמגיע מסדרת ה-Sonetto של החברה. הטוויטר מבוסס על דיאפרגמת קטיפה בקוטר 29 מ”מ הבנויה באופן ידני.

  Sonus Faber Lumina I

  יחידת המיד בס תוכננה במיוחד עבור סדרת ה-Lumina, היא בגודל 4 אינץ’ ועשוייה מצלולית נייר יחד עם סיבים טבעיים נוספים.

  Sonus Faber Lumina I

  בתחתית הרמקול יש פורט בס ריפלקס קדמי. לטענת החברה זה מקל על מיקום הרמקול ומאפשר אפילו להצמיד אותו לקיר האחורי, מבלי שזה יפגם בביצועים שלו.

  שאר המפרט של הרמקול:

  Sonus Faber Lumina I: רמקול מדפי קטן גדול

  עיצוב ואיכות בנייה

  העיצוב של ה-Lumina I צועק ״Sonus Faber״. התיבה כוללת שימוש בחומרים איכותיים, הפאנל הקדמי מורכב משלוש שכבות של עץ, בעוד שאר התיבה מצופה בעור. רוב מוחלט של רמקולים של Sonus Faber, כוללים תיבות עץ, מכיוון שהם מתייחסים לתיבות אלה ככלי נגינה בפני עצמו. הבחירה להשתמש בעץ רק בפאנל הקדמי בסדרת ה-Lumina, מעניקה לרמקולים תחושה של עיצוב ״קליל״ יותר, ואני מאוד אוהב את התוצאה.

  Sonus Faber Lumina I

  ישנם שלושה גימורים אפשריים: עץ אגוז, עץ שנקרא Wenge, או גימור פסנתר שחור מבריק. כרגיל אצל Sonus Faber, שלושת הגימורים יפיפיים. אני קיבלתי את גימור ה-Wenge ולטעמי זהו הגימור היפה ביותר, לפחות על פי התמונות.

  Sonus Faber Lumina I: רמקול מדפי קטן גדול

  הגריל הוא גריל מגנטי דיי פשוט. אהבתי מאוד שהוא אינו מכסה את כל הדופן הקדמי ומשאיר את הלוגו של Sonus Faber בתחתית חשוף. זהו פרט קטן, אבל לטעמי משפיע מאוד על הניראות של הרמקול כשהגריל מורכב.

  Sonus Faber Lumina I

  בחלקו האחורי של הרמקול תמצאו שני זוגות טרמינלים מצופים בניקל, המאפשרים חיבור Bi Wire או Bi Amp. אני חושב שרוב מוחלט של הצרכנים הפוטנציאלים של הרמקול הזה לא ינצלו ולא צריכים את החיבור הכפול הזה. לכן אני חושב שהיה עדיף להסתפק בזוג טרמנילים יחיד ולהוריד את מחיר הרמקול מעט, או למשל לצפות את הטרמינלים בציפוי איכותי יותר.

  Sonus Faber Lumina I
Nordost Blue Heaven

  בסך הכל, אני חושב שמדובר כאן ברמקול מעוצב ויפיפה, ואיכות הבנייה וההרכבה הן מצוינות.

  מבחן ההאזנה

  מבחן ההאזנה התבצע בעזרת המגבר המשולב Audiolab 6000A Play, שנמצא אצלינו לסקירה. השתמשתי בסטרימר המובנה במגבר והזרמתי אליו תכנים מ-Tidal דרך אפליקציית ה-DTS Play-Fi שהותקנה על iPad. כבלי הרמקולים ששימשו אותי הם Nordost Blue Heaven.

  Sonus Faber Lumina I
Audiolab 6000A Play

  הרמקולים הגיעו אלי מתצוגה, בכל זאת הרצתי אותם במשך מספר שעות גם כדי לקבל רושם ראשוני.

  לאחר יום של הרצה, כבר דיי גיבשתי דעה על הרמקולים והתיישבתי ל״האזנה קריטית״. כשמתיישבים במרכז, עוצמים את העיניים ומנסים לדמיין את הרמקולים ששומעים, אפשר בקלות לדמיין תיבה בגודל כפול. גודל הסאונד, הרוחב והגובה של הבמה שהם מייצרים, מרגישים לא פרפורציונאליים לגודל שלהם לחלוטין.

  לא פשוט לבחון את ה-Lumina I, מכיוון שעל הסקאלה בין הרמקולים המודרניים, בעלי הפירוט וההפרדה הקיצוניים לרמקולים היותר ״נעימים״ ו״רומנטיים״, ה-Lumina בהחלט נוטה לסאונד ״רומנטי״. זהו מאפיין סאונד שאני הרגשתי תמיד, במידה כזו או אחרת, מהרמקולים של Sonus Faber. זה ממש לא אומר שהרמקולים לא מדוייקים, או לא מאוזנים, אלא שהם בעלי סאונד רך ומלטף, כזה שגורם למאזין לשקוע בתוך המוזיקה ופשוט ליהנות. מצאתי את הסאונד של ה-Lumina I מרגש וקסום, כזה שקשה להפסיק להאזין אליו. בכל זאת, אספתי את עצמי והצלחתי גם לכתוב כמה הערות.

  פתחתי ב-׳Just A Little Lovin של Shelby Lynne, זו בלדת ווקל ג׳אז שמוקלטת נפלא עם מקצב בס עמוק. ה-Lumina I מפתיע ביותר בביצועי הבס, הוא מצליח להוציא בס פאנצ׳י, נקי, מהיר ומפורט עם הפרדת שכבות מצוינת. קולה של שלבי וכל המיד באופן כללי, מלא ברכות מלטפת. זה בא מעט על חשבון הפירוט, אבל הרכות הזו מחמיאה מאוד לסגנון הזה והפרזנטציה הכללית נעימה. הבמה רחבה וגבוהה יותר מהרמקולים בצורה מורגשת, והיכולת של הרמקול למרכז את הווקל מרשימה.

  עברתי למשהו קצבי יותר, בחרתי בשיר Some Tears You Need to Shed, של להקת הסול הצרפתית המעולה, Malted Milk. זהו קטע אנרגטי והזדמנות להכיר תכונה מפתיעה נוספת של ה-Lumina I וזו הדינאמיות. הרמקול הזה מפתיע מאוד ביכולות הדינאמית שלו, האנרגטיות של הקטע עוברת בצורה נהדרת ב-Lumina I. בכל זאת, בפזמון יש מעט קושי בהפרדת הכלים הרבים, החצוצרה מעט הולכת לאיבוד. בצד החיובי הפרדת שכבות הבס טובה, הווקל מופרד נכון וממורכז.

  שיר שמדגים בצורה נהדרת את היכולת של ה-Lumina I, להישמע גדול ודינאמי הוא הבלדה המופלאה Because You Love Me של Kaz Hawkins. בפתיחת השיר Kaz פותחת בשירה מאופקת, וה-Lumina I מעביר את הרגש בקולה בצורה משכנעת. בהמשך היא עולה ועולה, עד לקטעים של זעקה ממש, הרמקולים מצליחים להעביר את הדינאמיות הזו בעוצמה של השיר בצורה מדויקת ונכונה, הסאונד גדול ובעל נפח לא הגיוני לגודל הצנוע של ה-Lumina. זו פרזנטציה מרגשת ומלאה באנרגיה. הגיטרה בקטע הסולו בעלת סאונד בשרני ומלא וגם הבס משולב נכון.

  המשכתי קצת לבלוז, בחרתי בבלדה שעבורי היא לא פחות ממושלמת, Time Makes Two של Robert Cray. למרות שזו בלדה, יש כאן כמה עליות בדינאמיות, מעבר מגיטרה איטית, לשילוב תופים ובס, ה-Lumina I מפגין שוב יכולות נהדרת להעביר דינאמיות ורגש. הגיטרה לכל אורך הקטע כל כך מלטפת, נקייה וסוחפת.

  כפי שאתם מבינים, מדובר ברמקול מאוד מרגש בעל פרזנטציה רכה וקסומה ודינאמיות מפתיעה. מה בכל זאת הן המגבלות שלו? אז כמובן שיש גבול לעד כמה אפשר לרמות את הפיזיקה. ה-Lumina I הוא לא רמקול למסיבות פרועות, בעוצמות של מעל ל-90dB, מתחילה להיות מורגשת ירידה בהפרדה והפירוט. הבס הוא מאוד מפתיע, אבל הוא לא עמוק כמו ברמקולים עם דרייברים גדולים. בעוצמות של 80-85dB, ה-Lumina I מילאו את הסלון שלי בסאונד נהדר, כך שכל עוד תשמרו על עוצמת האזנה סבירה, תקבלו סאונד גדול ומרגש.

  מכיוון שה-Lumina I הוא בעל סאונד כל כך מרגש, בחרתי לסיים את מבחן ההאזנה באומן המרגש ביותר עבורי, מר לאונרד כהן, ז״ל. חזרתי להופעה מדאבלין ב-2013 והפעם בחרתי בקטע Anthem. הפרזנטציה הרכה של ה-Lumina מתאימה כמו כפפה להופעה הזו, קולו של לאונרד עמוק ומרגש, ההפרדה בין קולו של כהן, קול זמרות הליווי האלוהיות שלו והמוזיקה מצוינת. ה-Lumina I מצליח להעביר את הרגש של השיר בצורה משכנעת.

  מבחינת שילוב ההגברה, על פי נתוני הרמקול, הוא דווקא לא פשוט להנעה. ה-Audiolab 6000A Play, הוא שילוב נהדר מבחנתי, גם השילוב הטונאלי וגם מבחינת יכולת ההנעה.

  סיכום

  Sonus Faber Lumina I
Audiolab 6000A Play

  ה-Sonus Faber Lumina I, הוא רמקול מדפי קטן מידות בעל סאונד גדול ומפתיע. אל תתנו לגודל שלו להטעות אותכם, כן, זהו הרמקול הקטן ביותר בליין של Sonus Faber, אבל זה עדיין 100% רמקול של Sonus Faber.

  מה זה אומר? זה אומר שאתם מקבלים רמקול בעל עיצוב מושקע, שמשלב עץ ועור, זה גם אומר שאתם מקבלים את הסאונד הרומנטי, המלטף, המרגש והדיי ממכר של היצרן האיטלקי המוערך.

  ה-Lumina I, מפתיע בביצועי הבס והדינאמיות שלו. הסגנונות בהם הוא מצטיין, הם מוזיקה עם רגש, בלדות, סול, פולק רוק, בלוז, ג׳אז רך, בכל אלה תקבלו תוצאה, שתגרום לכם פשוט לעזוב את הכל ולהאזין למוזיקה.

  מחיר: 4,590 ₪
  אחריות: 5 שנים מבית הד סינימה


  המערכת ששמשה אותי לסקירה

  מגבר משולב+סטרימר: Audiolab 6000A Play
  כבלי רמקולים: Nordost Blue Heaven

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • לייק לעמוד הפייסבוק שלנו

  דילוג לתוכן