fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • בלקספייס – נטפליקס

  הסדרה הישראלית, “בלקספייס” (Black Space), בכיכובם של גורי אלפי, אסי לוי ושי אביבי, ששודרה ב”רשת 13″, מגיעה כעת לנטפליקס. הסדרה לא נקלטה ברדאר שלי כשהיא שודרה בערוץ רשת, אבל עוררה את סקרנותי כעת כשהיא עלתה בנטפליקס. על פי דירוג הפופולאריות של הסדרה בשירות, כנראה שאני ממש לא היחיד שפספס אותה.

  אז כמובן שהשאלה המתבקשת היא, האם מדובר ב”פאודה” הבא?

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space

  תקציר העלילה

  במהלך טקס יום הזכרון בתיכון “מורשת” במרכז הארץ, נערים במסכות חדי קרן פורצים פנימה עם אקדחים והורגים 4 נערים. רב פקד רמי דווידי (גורי אלפי) מגיע למקום ומתחיל בחקירה תחת עיניה של המפקחת רוסו (אסי לוי).

  בעוד המשטרה נחושה לסגור את התיק במהרה ומחפשת בכוח אשמים, לרמי מתברר במהרה, שהאשמים הם ילדים בשכבה. כעת יש לרמי 400 חשודים ולחץ כבד מצד מפקדי המשטרה, הורי התלמידים והמנהל חנוך (שי אביבי), למצוא את האשמים ולעצור אותם מלבצע זאת שוב. כל זאת, בזמן שאשתו נמצאת בשלבי הריון מתקדמים, ורמי נאבק עם המחשבה על כך שהוא עומד להפוך לאבא.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space

  התיכון כג’ונגל

  בעוד מקרי הטבח והירי בבתי ספר תיכון בארה”ב הם עניין שבשגרה כבר שנים רבות, בישראל או באירופה, עד כמה שידוע לי, לא מדובר בתופעה נפוצה בכלל. יכול להיות שהדבר קשור לזמינות הנשק החם.

  תיכון “מורשת” שמוצג בסדרה, מתואר כתיכון שבו בני הנוער מחולקים לחבורות, יש את המקובלים והפחות מקובלים, יש מעשי קונדס, יש אלימות פיזית ויחס כוחני. כמובן שיש גם מסיבות, וכולם צורכים אלכוהול, לרוב כשהם שותים אותו ישירות מהבקבוק, כי כוסות זה לחלשים כנראה.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space
  בילוי לשעות הפנאי של האואטסיידרים: מעיין, ריף ושאול

  התקשורת בין הילדים מתבצעת כמובן ברשת, רק שכאן מוצגת לנו מעין פלטפורמה אנונימית, בה ההודעות נמחקות זמן קצר לאחר שהן מוצגות (זהו למעשה ה”בלקספייס”|, שעל שמו נקראת הסדרה).

  הילדים מרגישים אבודים, מלאים בשנאה ופחד, וכאילו חיים מתחת לנורמה של חיי החברה. הם נפגשים באזורי ה”מחששות”, שם הם דנים בחייהם, ההשקפות שלהם והדעות שלהם על האירוע שקרה.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space
  תום מנהל שיחה ידידותית עם עומר, במסדרונות בית הספר

  יש לא מעט דמויות של ילדי תיכון, יש את המקובלים בראשות תום ואחותו שיר, יש את חנון המחשבים, עומר, שמתעסק בזיוף מרשמים לתרופות, יש את גיא, שמגיע משכונה בעייתית, איתמר המופנם עם בעיות מהבית, שמאוהב בליבי, שהיא אקסית של תום ויש את האאוטסיידרים, ריף, מעיין ושאול.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space
  איתמר בתפקיד הנער המופנם

  אני חושב שהסדרה מציגה את כל הקשת של החבורות וטיפוסי בני הנוער, שנוכל למצוא בכל תיכון, וכנראה בכל תקופה. יש איזה תחושה כאילו כל דור הוא יותר גרוע או אכזרי מהדור הקודם, אבל מספיק לראות את סרטי התיכון לפני עשרות שנים, ולראות שהרבה מאותם הנושאים היו במרכז השיח (לפחות הקולנועי) כבר אז. יחד עם זאת, כן יש דברים שלא היו בדורות הקודמים, הגישה לטכנולוגיה, התקשורת הסודית ועוד מאפיינים של החיים המודרניים, שמוסיפים על הקושי והסיבוך בלהיות מתבגר בתיכון.

  ההורים

  נושא ההורים הוא עוד נושא ש”בלקספייס” מטפלת בו בצורה מעניינת. בעוד הילדים זוכים להרבה זמן מסך, ההורים כמעט ולא נמצאים. זהו משל למידת המעורבות של ההורים בחיי הילדים בגיל הזה. הניתוק והזרות בין הילדים, שמסתובבים בחוץ או תקועים בחדר שלהם, נראה כמו חיקוי לתרבות האמריקאית.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space

  ההורים, לא פעם, מוצגים כעסוקים בעצמם ואינם פנויים לילדים. ההורים גם לא באמת מכירים את הילדים שלהם, לאחר שנהיה ברור שהרוצחים הם תלמידים בתיכון, חלק מההורים מתקשה לבטוח בילדיהם ומתחיל להבין שעמוק בפנים, אין להם מספיק בטחון בהיכרות שלהם עם ילדיהם, בשביל להיות בטוחים שהילד שלהם הוא לא הרוצח.

  אולי המקרה הבוטה ביותר הוא אצל הוריה של ליבי, שנמצאים בטיול כלשהו בקניה, ומסתפקים בהודעת וואטסאפ לליבי, לשאול אם הכל בסדר איתה.

  דמותו של החוקר הראשי רמי דווידי

  דמותו של רמי היא הדמות הראשית של הסדרה. גורי אלפי עושה כאן תפקיד אדיר, המשחק שלו מרגיש טבעי, נכון ומשכנע לכל אורך הסדרה. מלבד להיות הדמות הראשית וזו שחוקרת את המקרה, רמי הוא הדמות המקשרת בין כל העולמות בסדרה.
  רמי למד בעצמו במורשת, הוא סבל ממקרה אלימות קשה, בעקבותיו הוא איבד את עינו. כך שהדמות שלו היא הוכחה לכך שהייתה אלימות קשה גם בדורות הקודמים וזו לא מחלה רק של הדור הנוכחי.

  מכיוון שהוא חווה את זה בעצמו, הוא מעורב רגשית בסיפור, החקירה הזו משתלטת עליו וגורמת לו פעם אחר פעם להזניח את אשתו. החוויה שלו והמקרה הנוכחי, גורמים לו למחשבות קשות לגבי כך שהוא בדרך להפוך להורה בעצמו. הוא מבין שלהורים של ילדי התיכון אין שום שליטה על ילדיהם וזה מפחיד אותו.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space

  רמי מפר את ההוראות של מפקחת רוסו, ופועל לא פעם בתחום האפור על מנת לקדם את החקירה. בכך דמותו חושפת את הבירוקרטיה והרצון של מפקדי המשטרה לפתור את המקרה במהירות, מבלי שבאמת אכפת להם מי אשם ומה באמת קרה.

  תפקיד נוסף של רמי זה הקישור לילדים, הוא מנסה להתקרב לחלק מהם ובכך גם חושף את חוסר האמון המוחלט וחוסר הרצון שלהם לשתף פעולה עם גורמי האכיפה, גם כשמדובר ברצח של חבריהם.

  בשלב מסוים חוקרת הנוער, מורג (רעות אלוש), מוצמדת לרמי לצורך סיוע בחקר הצעירים. גם כאן יש שילוב של שני עולמות, הגישה הפרקטית והישירה של רמי לעומת הגישה המודרנית בעלת המודעות הפסיכולוגית של מורג.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space
  רמי עם חוקרת הנוער, מורג (רעות אלוש)

  דמות מנהל התיכון

  את המנהל חנוך מגלם שי אביבי. ההתנהלות של המנהל לכל אורך הסדרה מהווה משל למה שהולך בבתי הספר התיכונים. הרצון של כל מנהל הוא לדאוג לשם של בית הספר, להרגיע את האווירה בקרב התלמידים וההורים.

  הממלכתיות הופכת לקדושה, ולמטרה בפני עצמה. כל מילה שנאמרת מפיו מרגישה כמו תסריט ידוע מראש, שום דבר לא מרגיש כנה או אמיתי.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space
  שי אביבי מגלם את המנהל חנוך

  רמת המשחק

  מבחינת המשחק, התייחסתי כבר למשחקו הנהדר של גורי אלפי. לא חושב שיצא לי לראות אותו עושה תפקיד דרמטי קודם, וכאן הוא עושה עבודה מופלאה, על גבול הטוטאלית. רוב דמויות הילדים כתובות בתור סטריאוטיפים, ולכן אני חושב שבתור שחקנים, היה להם מעט מאתגר לשחק באופן טבעי ומשכנע, כשהדמויות שלהם הן מוגזמות ומוחצנות. בכל זאת, אני חושב שרוב מוחלט של קאסט הילדים עושים עבודה ראויה.

  מלבד גורי אלפי, מאוד אהבתי את המשחק של מירב שירום המגלמת את אשתו של רמי, מירי וגם את רעות אלוש המגלמת את חוקרת הנוער מורג.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space
  מירב שירום המגלמת את אשתו של רמי, מירי

  היה לי יותר קשה לגבש דעה בנוגע למשחקה של אסי לוי. אסי היא שחקנית נהדרת ומוכשרת, אך הדמות של המפקחת רוסו, הרגישה לי מעט עייפה ולא מעניינת. גם בנוגע למשחקו של שי אביבי, הייתה לי תחושה של משהו שמפריע, יכול להיות שכמו במקרה של הילדים, דמותו של המנהל חנוך מעט סטריאוטיפית מידי.

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space
  אסי לוי בתפקיד המפקחת רוסו

  נקודות החולשה

  היו מספר דברים שהפריעו לי בסדרה ואנצל פסקה זו כדי להתייחס אליהם. התייחסתי כבר לנקודת חולשה אחת וזה כתיבת הדמויות הסטריאוטיפיות של הילדים, ממש כל אחד שם מייצג קבוצה שלמה של סטריאוטיפ, מלך השכבה עם הצד האפל, הסטלן, חנון המחשבים, המופנם עם הבעיות בבית, הילדה שההורים בכלל לא מתייחסים אליה ועוד.

  נושא נוסף שהפריע לי זו העריכה שמנסה להוליך אותנו שולל, זה מסוג הסדרות שכאשר יש חשודים בפרקים הראשונים, אז ברור לצופה שהם לא אשמים, כי הם התגלו “מוקדם מדי” בעונה. אני אישית חושב שבמקום לתעתע בנו, ולגרום לנו לנחש ביחד עם החוקרים, הייתי מעדיף עיסוק מעמיק יותר בנסיבות ובמה גרם לאותם ילדים לבצע טבח נורא שכזה.

  אני מניח שיוצרי הסדרה רצו להעביר לנו את תחושת הבלבול של המשטרה ושל ההורים, שכבר לא יודעים אם להאמין לילדיהם, כך שאני יכול להבין זאת. עדיין, הרגשתי כאילו עושים עלי מניפולציה בתור צופה. מניפולציה נוספת היא צירופי המקרים בסדרה, כמו לפגוש במקרה תלמיד שהבריז מבית הספר, או בדיוק כשמגיעים לבקר מישהו, תופסים אותו זורק משהו לפח.

  דבר אחרון זה מידת הריאליזם. כאן יכול להיות שאני טועה, אבל לתחושתי הצוות הקטן והטיפול הכה איטי של המשטרה במקרה כל כך חמור ומזעזע, הוא פשוט שערורייתי. אני מקווה מאוד שלא כך הייתה נראית חקירה של מקרה כזה במציאות. לאחר שהמשטרה הבינה שהאשמים הם ילדים מהשכבה, הם אומרים שיש 400 חשודים, אבל מתוכם הרוב המוחלט היו בטקס וניתן לאמת זאת, אז לא ברור לי למה לא עצרו את כל מי שלא היה בטקס וחקרו אותם בצורה אינטנסיבית.

  סיכום

  בלקספייס
בלקספייס נטפליקס
Black Space

  “בלקספייס” היא סדרה ישראלית מותחת ומשובחת, העשויה ברמה גבוה וראויה לציון. רוב הפרקים מסתיימים ב-cliffhanger כלשהו, כך שקשה להוריד את העיניים מהמסך. המשחק מרתק, במיוחד ראוי לציון גורי אלפי, שלמרות ריבוי דמויות המשנה, סוחב את הסדרה על גבו.

  הסדרה מראה לנו את הצד האפל של התיכון, האלימות, ההסתרה והשנאה. זו סדרה שתגרום לדפיקות לב מואצות לכל הורה, ותעלה את השאלה של “עד כמה אנחנו באמת מכירים את הילדים שלנו?”.

  כתיבת הדמויות היא מעט סטריאוטיפית ופה ושם יש קצת מניפולציות של עריכה, אבל בסך הכול מדובר בסדרה ישראלית מצוינת, שמקבלת ממני המלצה חמה.
  הציון שלי: 8.5/10

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן