fbpx
T+A

AVReviews

חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
 • fuse
 • מתקפת הרמקולים האקטיביים

  רמקולים אקטיביים, או מוגברים, זוכים לתשומת לב רבה ברחבי העולם, גם מצד החובבים בעלי רגישות לעיצוב וגם מצד אודיופילים רציניים. בארצנו הקטנה, נראה שהתופעה עדיין לא ממש תפסה, אבל כשיותר ויותר חברות נכנסות לשוק הזה, כנראה שבקרוב מאוד גם כאן נתחיל לראות את התפשטות התופעה.

  מה זה בכלל רמקולים אקטיביים?

  נתחיל כמובן מהסבר המושג. אז ההסבר הוא למעשה פשוט מאוד, מדובר ברמקולים שכוללים מגבר מובנה ועל כן, אינם זקוקים למגבר חיצוני. אם אתם חושבים על רמקולי ה-Bluetooth, שעולים כמה מאות שקלים, שלרבים מאתנו יש בבית, אז אתם צודקים, זו דוגמה לרמקול אקטיבי.
  אבל הרמקולים שאני רוצה לדבר עליהם בכתבה זו, אלא רמקולי סטריאו, בין אם מדפיים או רצפתיים, שכוללים מגבר מובנה, ואינם כוללים סוללה אלא מתחברים לחשמל. עלותם מתחילה באזור האלף שקלים, ומטפסת כל הדרך עד עשרות אלפים.

  רמקולים האקטיביים
  ה-Bowers & Wilkins Formation Duo, מהרמקולים האקטיביים היקרים בשוק

  רמקולים כאלה, מספקים חווית סטריאו אמתית ומודרנית. לרוב הרמקולים האקטיביים יש גם יכולות הזרמת מוזיקה ושלל חיבורים. אצל חלק מהיצרנים החיבורים מגיעים בקופסה נוספת כלשהי, שלעיתים מכונה hub, ובחלקם החיבורים נמצאים על אחד משני הרמקולים.

  מתקפת הרמקולים האקטיביים
  הפאנל האחורי של רמקול ה-KEF LS50 Wireless, כולל שלל חיבורים

  כך שלמעשה אתם יכולים לחבר את המקורות הקיימים שלכם אל הרמקולים (או יחידת ה-hub), מבלי צורך במגבר באמצע.
  מבחינת התקשורת בין זוג הרמקולים, ישנן שתי גישות, אצל חלק מהיצרנים יש צורך בחיבור פיזי בין שני הרמקולים, ואצל האחרים החיבור הזה הוא אלחוטי.
  טוב אז אחרי שהבנו מה זה רמקולים אקטיביים, בואו נדבר על מה הם היתרונות של רמקולים אלה.

  מה הם היתרונות מבחינת העיצוב?

  נתחיל מהפן העיצובי, כאן היתרון הוא ברור, אם אין צורך במגבר, נחסכת מאיתנו כל בעיית הכבלים, ההסתרה שלהם וגם של המגבר עצמו. אם אין צורך בחיבור פיזי בין זוג הרמקולים, ותצליחו להסתיר את כבלי החשמל שלהם, תוכלו להציב אותם בחלל ללא מזנון ביניהם כלל. תגידו לי שזהו לא חלומו של כל מעצב (או בת זוג של אודיופיל חובב).

  מתקפת הרמקולים האקטיביים
  ה-Beosound 2 מבית Bang & Olufsen, אחת החברות הוותיקות בתחום הרמקולים האקטיביים

  רובינו היום משתמשים בעיקר בשירותי ההזרמה, כך שבהחלט יכול להיות שאתם לא זקוקים לאף מקור נוסף. במקרה כזה תוכלו להציב שני רמקולים אקטיביים בחלל מבלי צורך באף מכשיר נוסף. זהו פתרון אלגנטי ללא תחרות, עבור מי שרוצה לשמוע מוזיקה איכותית, מבלי להתפשר על העיצוב והניקיון של חלל המגורים.

  מה הם היתרונות מבחינת איכות הסאונד?

  אולי תתפלאו לשמוע, אבל לרמקולים אקטיביים יש גם לא מעט יתרונות בגזרת הסאונד.
  היתרון הראשון קשור לתיאום בין הרמקולים והמגבר. אני בטוח שאתם מכירים את ההשוואה הזו בחנויות הסטריאו, בין מגברים ורמקולים מחברות שונות עד שמשהו תופס לכם את האוזן ואתם אומרים לעצמם, "או, זה שילוב מנצח". אז למצוא את השילוב הנכון של רמקולים ומגבר, שיעמדו במסגרת התקציב שלכם וישמעו טוב ביחד, זה לא תמיד משימה כה פשוטה. במיוחד בטווח המחירים הנמוך עד הבינוני, כמות החברות והדגמים היא רבה מאוד. ברמקולים אקטיביים החברה שבנתה את הרמקולים, למעשה עשתה את ההתאמה הזו עבורכם. הם ישבו, כיוונו והתאימו את המגבר, שיתאים מבחינת העלות של הרמקולים ויספק תוצאה טובה, שתשכנע אתכם לרכוש את המוצר שלהם.

  מתקפת הרמקולים האקטיביים
  רמקולים מדגם Audio Pro A36, מותג שוודי וותיק, שלאחרונה הגיע לארץ

  לא מעט יצרני רמקולים אקטיביים בוחרים בשימוש במגבר נפרד לכל יחידה (דרייבר) ברמקול שלהם, ועל ידי כך עושים אופטימיזציה והתאמה של ההגברה לכל יחידה בנפרד. בבחירת מגבר עבור הרמקולים שלכם, כמובן שלא תוכלו לעשות זאת.
  דוגמה לרמקולים, בהם תמצאו מגבר נפרד לכל יחידה, הם ה-Q Active 200 החדשים של חברת Q-Acoustics:

  מתקפת הרמקולים האקטיביים

  היתרון האחרון, מתקשר למה שנאמר קודם בהקשר לפן העיצובי. מבחינה אקוסטית עדיף שלא יעמוד דבר בין זוג הרמקולים, ומכיוון שאין צורך במגבר או מקור חיצוני, הרבה יותר קל לייצר את המצב הזה עם רמקולים אקטיביים.

  אבל רגע, מה עם החסרונות?

  עד כה הזכרנו את היתרונות של רמקולים אקטיביים, אבל בהחלט ישנם גם חסרונות. למשל בנושא ההתאמה של רמקול ומגבר, אז הייצרן עשה את ההחלטה עבורכם, אבל מה אם קיים שילוב טוב יותר? או מה אם השילוב הנכון עבור רמקולים אלה הוא דווקא מגבר יקר משמעותית? למשל רמקולי ה-KEF LS50, ידועים בכך שמגברים יקרים מוציאים מהם את המיטב. אז בשביל למצוא שילוב כזה, כנראה שתצטרכו להשקיע מאמץ ולשמוע כמה שילובים, אולי אפילו במספר חנויות, אבל יכול להיות שתמצאו שילוב, שלאוזן שלכם, ישמע טוב יותר מאשר המגבר שהיצרן בחר לשלב ברמקול האקטיבי שלהם.

  החיסרון השני קשור, לכך שמדובר במוצר המורכב מכמה מוצרים בקופסה אחת. במקרה של תקלה במגבר או במקרה שיכולת חדשה כלשהי מגיעה לשוק (שירות הזרמה חדש או פורמט דיגיטלי חדש, או פרוטוקול תקשורת חדש), במערכת סטנדרטית, תוכלו לתקן/להחליף רק את הרכיב התקול/לא עדכני. לעומת זאת ברמקולים אקטיביים, תצטרכו להחליף את הרמקולים עצמם, למרות שיכול להיות שהם עצמם תקינים, ושאתם מאוד אוהבים את הסאונד שלהם.

  מתקפת הרמקולים האקטיביים
  רמקולים אקטיביים R-51PM מבית Klipsch האמריקאית

  סיכום

  כשיותר ויותר חברות נכנסות לתחום הרמקולים האקטיביים/מוגברים, הרמה והטכנולוגיה של מוצרים אלה מתפתחת ומשתפרת. הפנייה לחובבי העיצוב הנקי והמודרני בקו מוצרים זה היא ברורה, אך גם עבור חובבי הסאונד יש כאן הצעה מפתה.
  בטווח המחירים הנמוך והבינוני, מאוד יכול להיות שהתאמת המגבר לרמקול שהיצרן ביצע והשילוב של יכולות מתקדמות כגון הזרמת מוזיקה, מהווים דיל משתלם שלא יהיה פשוט להשתוות אליו במערכת סטנדרטית (שימו לב, שתצטרכו לשכלל במחיר המערכת הסטנדרטית: רמקולים, מגבר, נגן וכבלים).
  לעומת זאת, בטווח המחירים הגבוהה יותר, לטעמי עדיין כדאי להשקיע במערכת "רגילה".
  אז בפעם הבאה שאתם באים לרכוש מערכת סטריאו, אל תפסלו מראש את אופציית הרמקולים האקטיביים, תנסו ותשמעו, אולי תצליחו לחסוך לעצמכם כמה קופסאות בחלל ההאזנה שלכם, מבלי לפגוע באיכות הסאונד.

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

  הרשמה לחדשות שבועיות