fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • freak control
 • Fyne Audio F500 – סקירה לרמקולים מדפיים

  הפעם הגיעו אלינו לסקירה הרמקולים המדפיים Fyne Audio F500, מסדרת הביניים של היצרן הסקוטי. זו הזדמנות ראשונה שלנו להתרשם מרמקולים מבית Fyne Audio וזה תמיד מרגש אותנו להכיר יצרן נוסף.

  אנחנו מודים ל- Audio Video, היבואן הרשמי של Fyne Audio בישראל, על כך ששלחו לנו רמקולים אלה לצורך סקירה.

  Fyne Audio F500

  השורה התחתונה

  ה-Fyne Audio F500 מגיעים עם עיצוב מקורי, איכות בנייה טובה וסאונד המאופיין ברמת נקיון מהטובות ששמענו בקטגוריית המחיר שלו

  מה אהבנו
  • מראה ייחודי בזכות הדרייבר הקואקסיאלי
  • איכות בנייה טובה וגימור מושקע
  • סאונד טבעי, נקי ומפורט
  • בס המתפזר באופן אחיד
  • במה רחבה עם Imaging מדויק
  נקודות לשיפור
  • חובבי בס מושבעים יצטרכו להוסיף סאבוופר


  סקירת וידאו

  על חברת Fyne Audio

  חברת Fyne Audio הוקמה בשנת 2017 בסקוטלנד. על פניו מדובר בחברת אודיו צעירה במיוחד, אך הסיפור מאחורי Fyne Audio הוא שהחברה הוקמה בידי קבוצת אנשים מנוסים במיוחד שהגיעו מחברת Tannoy. חברת Tannoy, שהוקמה בשנת 1926 באנגליה ועברה לסקוטלנד בשנות ה-70, היא אחת החברות המוכרות ביותר של תעשיית האודיו הבריטית. בשנת 2015, חברת Tannoy נרכשה בידי הקונצרן הפיליפיני, Music Group. הרכישה הזו היא כנראה הייתה הנקודה בה הרעיון של הקמת Fyne Audio החל להתגלגל בראשם של כמה מהבכירים ב-Tannoy.

  כך בשנת 2017 נולד המותג Fyne Audio, שמאחוריו עומדים אנשי אודיו בכירים, שכנראה רצו להחזיר את סקוטלנד למפת האודיו העולמית. מיד עם הקמתה, החברה זכתה להכרה רבה ויחס כמו ליצרנים הוותיקים, בזכות הידע והניסיון הרב שעומד מאחורי החברה. אחת מדמויות המפתח ב-Fyne Audio הוא Dr. Paul Mills, שהוא המנהל הטכני של החברה ובעברו היה מנהל חטיבת ההנדסה של Tannoy.

  בראשות Dr. Paul Mills חברת Fyne Audio שאבה השראה רבה מהרעיונות וההצלחות של Tannoy והוסיפה עליהם חדשנות ורוח צעירה.

  הטכנולוגיות של חברת Fyne Audio

  חברת Fyne Audio פיתחה שלוש טכנולוגיות ייחודיות, בהן הם עושים שימוש ברמקולים החברה.

  דרייבר ה-IsoFlare

  דרייבר ה-IsoFlare הינו דרייבר קואקסיאלי, כלומר דרייבר מיד, או מיד-בס, אשר במרכזו יושבת יחידת הטוויטר. התכנון הזה מייצר שחזור סאונד, הנקרא Point Source, שהמשמעות של כך היא שכל התדרים מופקים מאותה הנקודה. אפקט ה-Point Source תורם לפיזור אחיד יותר של סאונד, ושחזור Imaging (מיקום צלילים על גבי במת הסאונד) משופר.

  כל אספקט של דרייבר ה-IsoFlare נלקח בחשבון על מנת להגיע לתוצאה האופטימלית, הדרייבר כולל גוף יציקה (cast) מאלומיניום ודרייבר מסיבים מרובים, המבוסס על נייר, לשחזור טבעי ונקי של תדרי המיד.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים
  (Image Credit: Fyne Audio)

  הטוויטר במרכזו של דרייבר ה-IsoFlare הינו מטיטניום ומספק שחזור חלק ומורחב של התדרים הגבוהים. המבנה הגיאומטרי המיוחד של ה-Wave Guide, מבטיח שחזור תדרים שטוח ומונע החזרים פנימיים.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים
  (Image Credit: Fyne Audio)

  BassTrax

  החל מסדרת ה-F500 וכל הדרך עד לסדרת הדגל, ה-F1, הרמקולים של Fyne Audio עושים שימוש בפורט תחתי לשחרור הלחץ מהתיבה. בתיכנון ה-BassTrax, האנרגיה שמשתחררת מהפורט פוגשת בתחתית הרמקול מבנה בצורת קונוס שופרי, הגורם לפיזור אחיד של 360 מעלות. בזכות הפיזור האחיד הזה, הרמקולים של Fyne Audio פחות רגישים למיקום שלהם בחלל ההאזנה.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים
  (Image Credit: Fyne Audio)

  FyneFlute

  הטכנולוגיה השלישית נקראת FyneFlute והיא מדברת על החומר והצורה שעוטפים את הדרייבר מבחוץ. על פי חברת Fyne Audio, המעטפת של הדרייבר יכולה לגרום להחזרים של תדרים מסוימים אל תוך הדרייבר ובעקבות כך, ״לצבוע״ את הסאונד. פתרון ה-FyneFlute הינו מתוכנן בידי מחשב ומייצר צורה הנדסית לא הומוגנית של המעטפת, אשר משולבים בה מעין גומחות. התכנון הזה מקטין את ההחזרים ואפקט הצביעה ותורם לשחזור מדויק יותר של המוזיקה.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים
  (Image Credit: Fyne Audio)

  היצע הרמקולים הנוכחי של חברת Fyne Audio

  למרות היותה חברה צעירה, ל-Fyne Audio יש היצע רמקולים נרחב המתחלק לכמה סדרות.

  שתי סדרות הכניסה של החברה הן ה-F300 וה-F300i.

  אחריהם מגיעה סדרת ה-F500, ממנה מגיע הרמקול שאנו סוקרים כאן. סדרה זו היא נקודת הכניסה של דרייבר ה-IsoFlare.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים
  (Image Credit: Fyne Audio)

  שני סדרות הביניים הגבוהות של Fyne Audio הן ה-F500 SP וה-F700, החל מסדרות אלה הרמקולים מיוצרים בבריטניה.

  שתי הסדרות הבאות הן סדרות ה-Vintage Classic וה-Vintage. שתי הסדרות הללו חושפות את המקורות של מקימי החברה, יש כאן את לוק הרטרו שמזכיר את רמקולי Tannoy לצד חידושים ועידכונים טכנולוגיים ועיצוביים.
  כפי שדיווחנו לכם, לאחרונה הושק רמקול מדפי חדש בסדרת ה-Vintage, ה-Fyne Audio Vitage Five.

  לבסוף, סדרת הדגל המפוארת של החברה היא סדרת Fyne Audio F1, שכוללת את מיטב הטכנולגיות של החברה לצד עיצוב מקורי ומרשים.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים
  (Image Credit: Fyne Audio)

  בנוסף על כל אלה, יש ל-Fyne Audio גם היצע של רמקולים שקועים, סאבוופרים וסטנדים.

  העומד למבחן: Fyne Audio F500

  אם כך, ה-Fyne Audio F500 הינו הרמקול המדפי של סדרת הביניים של החברה, ה-F500. יחד איתו תוכלו למצוא בסדרה את רמקול הסנטר, F500C ושני רמקולים רצפתיים, ה-F501 ו-F502.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים
  (Image Credit: Fyne Audio)

  ה-Fyne Audio F500 הינו רמקול מדפי 2Way, שכולל את שלושת הטכנולוגיות המתקדמות של Fyne Audio.
  ה-F500 כולל דרייבר ה-IsoFlare בקוטר 150 מ״מ (או 5.9 אינץ׳), עם טוויטר טיטניום בקוטר של 25 מ״מ במרכזו.

  Fyne Audio F500

  בתמונה אתם יכולים לראות גם את המעטפת של הדרייבר בטכנולוגיית ה-FyneFlute.

  ה-Fyne Audio כוללים גם את טכנלוגיית ה-BassTrax, כלומר פורט תחתי עם מבנה קונוס. בפועל מה שזה אומר הוא שיש מעיין במה בחלק התחתון של הרמקול עליה מותקן הקונוס. הפורט יורה את הסאונד כלפי מטה ומבנה הקונוס מפזר אותו ב-360 מעלות דרך הפתחים מסביב לכל התיבה.

  Fyne Audio F500

  ה-F500 כולל שני זוגות טרמינלים, כך שתוכלו לחברו בתצורות של Bi-Wire או Bi-Amp, אם זה משהו שמעניין אתכם.

  Fyne Audio F500

  נתונים נוספים של הרמקול:
  נצילות: 89dB
  העכבה הנומינלית: 8 אוהם
  תגובת התדר: 45Hz – 34kHz (ב-6dB-)

  המידות של הרמקול במ״מ הן: 325 ג׳, 200 ר׳ ו-318 ע׳. המשקל הינו 7.3 ק״ג.

  עיצוב ואיכות בנייה

  סרטון ה-Unboxing:

  ה-Fyne Audio F500 הינו רמקול בעל מראה דיי ייחודי, מכיוון שיש לו דרייבר יחיד הוא מרגיש נמוך יותר בהשוואה לרמקולים מדפיים אחרים בקטגוריה. אני אישית חושב שכל שבירה של הנורמה מוסיפה עניין ולכן אהבתי את הצורה של ה-F500.

  ה-Fyne Audio F500 זמינים בגימורים הבאים: Dark Oak / Black Oak / Piano Gloss Black / Piano Gloss White. אנחנו קיבלנו את גימור ה-Dark Oak, או אלון כהה. אני חושב שמדובר בגימור יפה בעל גוון חום נעים וקלאסי, שמשדר רוגע ובגרות. אני תמיד שמח שיש עוד אפשרות מעבר לשחור ולבן.

  Fyne Audio F500

  מבחינת אלמנטים עיצוביים, ה-F500 כוללים עיטור מתכתי במסגרת של הדרייבר ובתחתית התיבה, עליו גם תמצאו את הכיתוב Fyne Audio.

  גם הבמה עליו הרמקול מונח, עם הפתחים מסביב לכל התיבה, עבור ה-BassTrax, מעניקים מראה שונה ומיוחד ל-F500.

  לסיום, הרמקולים מגיעים עם גרילים מגנטיים, שמרגישים חזקים ויציבים, למרות מסגרת הפלסטיק שלהם. הגרילים כוללים את הלוגו של Fyne Audio בתחתית, והם אינם מכסים את כל התיבה, אלא משאירים את פס העיטור המתכתי בתכתית חשוף ולכן ג עם הגרילים, ל-Fyne Audio יש מראה אלגנטי ובעל אופי.

  Fyne Audio F500

  מבחן ההאזנה

  מבחן ההאזנה התבצע על ידי חיבור ה-Fyne Audio F500 אל המערכת האישית שלי, שמורכבת ממגבר משולב Nagra Classic Int, המקור היה סטרימר-טרנספורט, Lumin U2 Mini, המחובר את ממיר Ayre QB-9 DSD, כבלי הרמקולים ששימשו אותי הם ה-Nordost Blue Heaven. פרטים נוספים על המערכת תוכלו לראות בתחתית הכתבה.

  מכיוון שהרמקולים הגיעו אלי חדשים לגמרי, הרצתי אותם במשך כ-3 ימים (לא כולל לילות), לפני שהתיישבתי להאזין אליהם.

  לרוב מבחן ההאזנה שלי מורכב מכמה קטעים קבועים והשירים שהכרתי בתקופה האחרונה, הפעם החלטתי ללכת בדרך מעט שונה. פשוט נכנסתי לרשימת האלבומים האהובים עלי ב-Roon, וחזרתי לקטעים מאלבומים אהובים שהכרתי בשנים האחרונות, כאלה שחשתי געגוע אליהם. כך שמלבד מבחן ההאזנה, זו גם הזדמנות להמליץ לכם על כמה אלבומים שהתאהבתי בהם בשנים האחרונות.

  Fyne Audio F500 - סקירה לרמקולים מדפיים

  פתחתי עם הקטע Blackbird מתוך האלבום Black Acid Soul של Lady Blackbird. אלבום שבחרתי בו לאלבום השנה שלי בקטגוריית ווקל ג׳אז וסול בשנת 2021.
  מקצב הצ׳לו נשמע מפורט ובעל שכבות רבות, ישנה רמת ניקיון מרשימה והאפקטים הקטנים בקטע ברורים ומובחנים בקלות, האפקטים מאוזנים ולא מרגישים מלאכותיים. הווקל החולמני מעט, כאילו קצת בהילוך איטי כזה, עובר באופן מדויק עם הרבה ניואנסים. הבמה עמוקה, הבס בפירוש נמצא מאחורי הווקל, שנמצא במרכז ומלפנים. לקראת סיום השיר ישנו קטע קצר באקפלה, העברת הווקל של ה-F500 מופגנת כאן בשיא הרגש והניקיון שלה.

  נגביר קצת קצב עם Maya Fadeeva מתוך אלבומה That’s My Style, בחרתי את הקטע Straight to My Heart. המקצב נשמע הדוק, מרגישים בשכבות השונות של היצירה הזו פרושות לפנינו. הווקל מאוד נעים ומופרד. הפרזנטציה מרגישה קלילה ואוורירית, ה-Fyne Audio F500 משקפים בקלות וטבעיות את האנרגטיות של השיר כך שהתוצאה המתקבלת היא מהנה במיוחד.

  נמשיך לקטע רוק קלאסי של להקת Lynyrd Skynyrd. בחרתי בשיר הנושא מתוך אלבומם משנת 1993, The Last Rebel. קטע התופים בהתחלה הינו הדוק ונע על פני במה עם imaging מצוין. ההעברה מאוד נקיה ובשום שלב הבס לא משתלט, הוא מאוזן ומפורט גם אם לא עמוק במיוחד. הווקל עוצמתי וממורכז. קטע הסולו בסיום הינו אנרגטי, מדויק ושוב נקי ומרגש.

  היינו ברוק, בואו נעבור לפופ. אחד מאלבומי הפופ האהובים עלי בשנים האחרונות הוא 11Past the Hour של Imelda May, השיר שבחרתי מתוך האלבום הוא Breath.

  הווקל נמצא שוב מלפני המוזיקה, הוא ממורכז היטב וכולל גבוהים רכים ונעימים. המקצב הדוק ומעודן. הכינורות שמייצרות מעיין אפקט ביצירה מרגישים נקיים ונמצאים בשכבה נפרדת לחלוטין מהשירה. הבמה בעלת עומק, אך אינה אגרסבית, אלא נפרשת בפני המאזין באופן טבעי ונקי.

  המשכתי לווקל ג׳אז והאזנתי לקטע מתוך אלבום שמצאתי את עצמי מתגעגע אליו מאוד בתקופה האחרונה, מדובר באלבום Here’s To You – Songs For Shirley Horn של הזמרת הקנדית, Térez Montcalm משנת 2011. זהו אלבום ג׳אז חלק ומעודן ואני בחרתי בשיר Rules Of The Road.
  הפתיחה כוללת בס מהיר ומדויק. העברת הפסנתר הינה טבעית, הגבוהים מצלצלים בעדינות והמיד של הפסנתר מרגיש דיי בשרני. הווקל של Térez הוא ללא ספק תיאטרלי, אך הוא מלטף וה-Fyne Audio F500, מצטיינים בהעברה טבעית ומדוייקת של הווקל. התופים והמצלתיים מופרדים ומוגדרים היטב, לצד הבס הרך.

  מה שעוד לא ממש היה לנו כאן זו גיטרה אקוסטית, לכן בחרתי באלבום האינסטרומנטלי של נגן ה-finger-style, Jacques Stotzem. לאלבום קוראים The Way to Go והוא משנת 2017.
  בחרתי בקטע הפתיחה, Dreams of a Better World. בקטע הזה ה-Fyne Audio F500 מייצרים במה אדירה, הגיטרה נשמעת נקייה, בשרנית מצד אחד, אך גם קלילה הדוקה ואוורירית. לצד הבמה הרחבה יש כאן איזון, דיוק ורגש.

  אחרי שנרגעתי מקצת ווקל ג׳אז וגיטרה אקוסטית, את מבחן ההאזנה אני בוחר לסיים בשני קטעים אנרגטיים. תחילה Kari Kimmel עם שיר הנושא מתוך אלבומה Black מ-2015. זהו קטע קאנטרי רוק אפל ודינמי. ה-F500 מייצרים גם בקטע הזה במה רחבה ועמוקה, הגיטרה מדויקת ובשרנית. הגבוהים של הגיטרה מצלצלים באופן חלק ונעים. המקצב של מחיאות הכפיים הדוק ומפורט. יש כאן העברה מעודנת ומאוזנת, שמעבירה את האנרגטיות של הקטע באופן טבעי ולא מוגזם.

  את המבחן אני מסיים הפעם בקטע האלקטרוני הכמעט קבוע שלי, The Game Has Changed של Daft Punk. הקטע הזה הוא פצצה של אנרגיה, הבס מרגיש הדוק ומדויק, אפקט השובל האלקטרוני בקטע מפורט. הפרדת השכבות כאן היא מצוינת. אז נכון, הבס כאן לא עמוק ומרעיד, אך יש כאן אנרגטיות, הדיקות ואיזון. הדינמיות לא רעה בכלל המעברים בין הקטעים השקטים לרועשים הם מהירים וחלקים.

  התכונות הבולטות ביותר של ה-Fyne Audio F500

  לאורך המבחן של ה-Fyne Audio F500, שתי תכונות עיקריות תפסו את תשומת ליבי ואני רוצה להרחיב מעט עליהן בחלק זה.

  רמת הניקיון

  הראשונה היא רמת הניקיון במיד. ניקיון זו תכונה שלא פשוט להסביר, אז נכון יש מדדים טכניים כמו יחס אות לרעש – SNR, אבל ברמה הפרקטית, מה בפועל מרגישים? זה כבר יותר קשה להסביר. ניקיון עבורי זה מעין שילוב בין רמת פירוט, היכולות להבחין בקלות בצלילים השונים והתחושה שהצלילים אינם עטופים בשכבת ״ערפל״ כלשהי, אלא מדויקים. תחושת הניקיון היא אחת התכונות הכי חשובות עבורי ואני חייב לציין שה-Fyne Audio F500, הם מהרמקולים בעלי המיד הנקי ביותר שיצא לי לשמוע בקטגורית המחיר הזו.

  בס: ברכה או קללה

  התכונה הבולטת השנייה היא הבס. הבס כאן הוא לא עמוק ברמה של ״להרגיש בבטן״, במקום זאת מקבלים כאן בס נקי, שמתפזר נהדר בחלל ולא מייצר שום תחושה של הידהוד או בומיות. הבס של ה-F500 הוא מאוזן ואינו מעפיל לעולם על המיד, מה שעוד יותר מסייע להבחין ברמת הניקיון המרשימה במיד.

  חובבי אודיו בתחילת דרכם, שילכו להאזין לרמקולים בחנות יכולים בקלות להימשך אל הרמקולים שמייצרים בס עמוק. בס כזה תופס את האוזן ועלול להקשות על המאזין הלא מנוסה לשים לב לבעיות במיד והגבוהים. בנוסף, לא פעם תדרי הבס, הם אלה שיגרמו לבעיות האקוסטיקה של חלל האזנה לא מטופל לבלוט. כך עלול להיווצר מצב שצרכנים אלה יחברו את הרמקולים עם הבס העמוק בביתם ואז יגלו שהוא גורם להידהוד בחדר, משתלט מידי ושקשה להם להאזין לקטעי מוזיקה עם בס עוצמתי.

  למי ה-Fyne Audio F500 יכולים להתאים?

  עבורי אופי הסאונד של ה-Fyne Audio F500 מתאים מאוד לכיוון אליו אני לוקח את המערכת שלי. כבר ברגע הראשון שחיברתי את הרמקולים, הרגשתי שהסאונד נקי ומצליח לשקף באופן ראוי ביותר, ברמת המחיר הזו, את הקסם של מגבר ה-Nagra שלי. כך שהמיד הנקי והבס המעודן של ה-Fyne Audio F500 הקסימו אותי והיה לי קל מאוד להזדהות עם אופי הסאונד שלהם.

  העברת הווקל של ה-Fyne Audio F500 לצד אחידות הסאונד והאיזון שלו הן מעלות ראויות לציון לשבח, בנוסף קלות ההצבה שלהם בחלל, בזכות פיזור הסאונד על ידי ה-BassTrax, יבטחו לכם שתקבלו תוצאת סאונד טובה גם בתנאים פחות אידיליים.

  כך שאם אתם לא חייבים את הבס הכי עוצמתי ועמוק ומחפשים רמקולים בעלי העברת סאונד מדויקת ונקייה, בתכונות אלה ה-Fyne Audio F500 הם מהרמקולים הטובים בקטגוריית המחיר שלהם.

  Fyne Audio F500

  סיכום

  ה-Fyne Audio F500 הינו רמקול מדפי שונה ומפתיע בנוף ובקטגוריית המחיר העמוסה של בין 3 ל-5 אלף ש״ח. מדובר ברמקול שמבוסס על דרייבר IsoFlare קואקסיאלי וכולל את טכנולוגיית הפיזור האחיד של הבס, ה-BassTrax. התוצאה היא סאונד אחיד, נקי, ניטרלי ובעל Imaging מרשים, כשנקודת ההצטיינות היא שחזור הווקל.

  מבחינה עיצובית מדובר ברמקול קומפקטי, שבנוי כמו שצריך. את גימור ה-Dark Oak שקיבלנו מצאתי סולידי ונעים.

  כשמחברים את ביצועי הסאונד, המאופיין בניקיון מרשים עם העיצוב ורמת המחיר של ה-Fyne Audio F500, ללא ספק מדובר כאן בחבילה מרשימה.

  ההתנסות הראשונה שלנו עם רמקולי Fyne Audio הוכיחה לנו שמדובר בחברה מנוסה, שלגמרי יודעת מה היא עושה. כך שנשארנו עם טעם של עוד והרבה סקרנות לגבי רמקולי החברה מהסדרות הגבוהות יותר.

  מחיר: 3,595 ₪
  אחריות: שנה

  המערכת ששימשה אותי לסקירה:
  מגבר משולב: Nagra Classic Int
  סטרימר: Lumin U2 Mini
  ממיר: Ayre QB9-DSD
  כבלים
  כבל USB בין ה-Lumin U2 Mini לממיר: Nordost Blue Heaven
  כבל XLR בין הממיר למגבר: Nordost Blue Heaven
  כבלי רמקולים: Nordost Blue Heaven
  חשמל:
  כבל חשמל עבור הממיר: Nordost Blue Heaven
  כבל חשמל עבור המגבר: Nordost Blue Heaven
  מפצל חשמל: QBASE QB8 Mark II
  כבל חשמל עבור המפצל: Nordost Red Dawn

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן