fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • SME Model 12 MK2 – הפטיפון החדש שלי

  בתזמון גרוע מעין כמותו, הגיע הפטיפון החדש שלי, ה-SME Model 12 MK2. בכתבה זו אספר לכם מעט על הפטיפון ותהליך הרכישה. הסקירה המלאה תבוא בהמשך לאחר שאחיה איתו תקופה.

  SME Model 12 MK2

  הקדמה

  כפי שסיפרתי לכם בכתבה ״Nottingham Analogue Interspace Junior – פרידה מהפטיפון הראשון שלי״. בתקופה האחרונה החלטתי שהגיע הזמן לשדרג את הפטיפון הראשון שלי ובכך לסיים את מסע השדרוגים של מערכת הסטריאו שלי, שנמשך כ-5 שנים. עם שדרוג הפטיפון הגעתי למצב בו כל רכיב במערכת שלי נבחר בקפידה ומהווה הגשמת חלום.

  לכתבה המיוחדת על התובנות שלמדתי מהתהליך בניית המערכת.

  מעט על תהליך הבחירה

  תהליך הבחירה של כל רכיב סטריאו, במיוחד אם מחפשים רכיב באיכות גבוהה, הוא תמיד תהליך מורכב. מבחר חברות האודיו שמיובאות לארץ הינו נרחב באופן מרשים ביותר. יחד עם זאת, ברוב המקרים המלאי והתצוגות הן מצומצות, בכל זאת, מדובר בשוק קטן. בעקבות כך, לא פשוט להתרשם ממוצר ספציפי שמעוניינים לרכוש ובוודאי קשה לנחש את הסינרגיה שתהיה לאותו המוצר עם שאר רכיבי המערכת.

  כל הקשיים האלה הופכים להיות לעוד יותר משמעותיים כשמדובר בפטיפון. פטיפון מורכב משלושה חלקים עיקריים, הפטיפון עצמו, הזרוע והראש. על מנת לבחון שילוב כלשהו יש לבצע הרכבה וכיוון, כך שזה הופך ללא פרקטי, גם אם הדגם הספציפי כן קיים במלאי. לכן מהר מאוד הבנתי שאצטרך לסמוך על התייעצות וסקירות.

  בבחירת פטיפון (וכל רכיב אודיו אחר) נושא החיבור למותג הינו חשוב לי, כיוון שלהיות בעלים של מוצר שאני מתחבר אליו מעניק לי תחושת סיפוק ומגדיל את הרצון לכך שלא אחפש להחליף את אותו המוצר אחרי שנה. פרמטרים נוספים שהיו חשובים עבורי היו התפעול, היה לי חשוב שנושא החלפת המהירויות יהיה אלקטרוני, איכות הבנייה והאמינות.

  בסופו של דבר הפטיפון שבחרתי הוא ה-SME Model 12 MK2. הפטיפון נרכש מהיבואן הרשמי של SME בישראל, Arama Audio של אמיר ארמה.

  כאן המקום להודות לאמיר על שירות נהדר שכלל ייעוץ, עדכון בכל שלב של תהליך הרכישה והמשלוח, הרכבה וכיוון, והכל עם המון סבלנות ויחס חם ואנושי.

  על חברת SME

  חברת SME הוקמה באנגליה בשנת 1946 בידי Alastair Robertson-Aikman. השם המקורי של החברה היה The Scale Model Equipment Company Limited והחברה עסקה בתחום בניית מודלים, כלומר דגמים מוקטנים ומדויקים. בשנות ה-50 החברה עברה להתמקצע בייצור מדויק והם נכנסו לתעשיות כמו תעופה.

  בשנת 1959 מקים החברה ניצל את יכולות הבנייה המדויקות של החברה על מנת לייצר זרוע פטיפון לשימושו האישי. הזרוע זכתה להתלהבות רבה מחבריו חובבי האודיו וכבר באותה שנה Alastair החליט לייצר את הזרוע באופן מסחרי, כך נוצרה הזרוע הראשונה של החברה. כיום יש להם כבר יותר מ-60 שנות ניסיון בייצור זרועות פטיפון, שלאורך השנים זכו להערכה בינלאומית רבה.

  מאז הכניסה לתחום ה״קליל״ יותר של ייצור עבור תחום האודיו הבידורי, שם החברה שונה (או קוצר אם תרצו) ל-SME.

  אל תחום הפטיפונים, חברת SME נכנסה בשנת 1991, כאשר הם השיקו את דגם ה-Model 30, הפטיפון הראשון שלהם איי פעם. ההכרה באיכות הפטיפונים של החברה הייתה מידית. חברת SME ידועה בייצור מדויק עם שימוש במכונות חיתוך CNC במפעל שלהם והליכי בדיקות קפדניים.

  ליין הפטיפונים של החברה כיום כולל שבעה דגמים שונים, כאשר לחלק מהדגמים ישנן כמה גרסות. דגם הדגל הנוכחי של חברת SME הוא ה-Model 60 היוקרתי.

  הובלה תחת אש

  הפטיפון הוזמן כשבוע וחצי לפני פתיחת המלחמה באותה שבת שחורה. כתושב אשקלון, אומנם לא חווינו את הזוועות של תושבי העוטף, אך ללא ספק המצב כאן היה ונשאר מלחיץ ומלווה בהרבה חוסר וודאות. הילדים שלי כמעט ולא יצאו החוצה בשבועות האחרונים. הימים האחרונים היו מעט רגועים יותר, לכן לאחר שקיבלתי את ההודעה מאמיר על כך שהפטיפון הגיע, החלטתי שזו הזדמנות להתאוורר קצת ולעשות נסיעה קצרה.

  נסעתי ברכב של אישתי, מכיוון שהרכב שלי מושבת בעקבות רסיס שפגע בשמשה הקדמית שלו (הרכב עמד בחניית הבית ואף אחד לא נפגע). לקחתי איתי את הבן שלי ונסענו אל השותף שלי, במטרה שהבן שלי ישאר שם ושיחק מעט בזמן שאנחנו נסע להביא את הפטיפון. עוד לא הספקנו לצאת מאשקלון ופגשה אותנו אזעקה, יצאנו מהרכב ונצמדנו לאיזה ביניין רעוע שהיה בקרבה. המשך הנסיעה עבר חלק, כאשר בדרך ראינו כמה וכמה רכבים צבאיים כבדים שהזכירו לנו את המציאות, למקרה ששכחנו לרגע.

  משם אני והשותף שלי (לאתר ולפשע) המשכנו אל אמיר ברחובות, שם אמיר חיכה לנו ויחד פתחנו את הפטיפוון. הפטיפון ארוז באופן מופתי, כאשר האריזה מחולקת לשלוש קומות. בקומה העליונה הפטיפון עם הזרוע, בקומה השנייה ספק הכח והכבלים, בקומה השלישית יחידת שליטת המהירות ולבסוף הצלחת. בזמנים רגועים יותר כמובן שזהו שירות שאמיר יכול לעשות גם בבית הלקוח, אבל בימים מטורפים אלה, בחרנו לעשות את ההרכבה אצל אמיר.

  SME Model 12 MK2

  בזמן שאמיר מרכיב ומכוון את הפטיפון ומעביר את ראש ה-MC שלי מדגם Phasemation PP-200 מהפטיפון הקודם אל החדש ברקע במקום מוזיקה, שמנוגנת שם בדרך קבע, הטלוויזיה מראה חדשות.
  אמיר עושה את הכל בנחת עם המון סבלנות ותוך כדי הסבר מעמיק של התהליך כולו, הרכבת הצלחת, הזרקת השמן ולבסוף כיוון הזרוע, המשקולת של הראש וה-Anti-Skating.

  SME Model 12 MK2
  הפטיפון מגיע עם הזרוע מותקנת כבר

  בסיום התהליך החזרנו את הפטיפון המורכב בעדינות לקרטון והעמסנו אותו לתוך הרכב. לפני סיום, ניצלתי את הביקור גם להתחדש בתקליט מיוחד במינו, שכבר תקופה ארוכה אני מחפש לרכוש אותו. מדובר באלבום Breaking Silence של Janis Ian משנת 1993, אלבום מופת של רוק נשי בהוצאת Analogue Productions.

  רק יצאנו מאמיר ותפסה אותנו אזעקה ברחובות, אנשים זורקים את המכוניות באמצע הכביש ורצים לתפוס מכסה. מחכים קצת ולאט לאט ממשיכים. בדרך אישתי מתקשרת אלי ומודיעה שיש התרעה חריגה של פיקוד העורף לכל עוטף עזה להכנס לממדים ולהתכונן לשהיה ממושכת שם. אז אומנם אשקלון היא לא בעוטף, אבל היה הרבה בלבול בנושא הזה לאחרונה. לאחר כמה זמן, פיקוד העורף מתקן את הניסוח לניסוח מעודן יותר. אני מגיע אל השותף שלי ומחליט כן לנסוע עם הבן חזרה לאשקלון. כמובן שאני לא מספר לו כלום על ההתרעה, בכל זאת הוא רק בן 11. הנסיעה עוברת בהרבה מתח, אישתי וחמותי מתקשרות כמה פעמים לבן שלי לוודא שהכל בסדר. בסופו של דבר הגענו בשלום, ללא הרפתקאות נוספות. אישתי עזרה לי להכניס את הפטיפון הכבד לבית. ואחרי שנרגעתי קצת, התחלתי במלאכה של לחבר ולמקם אותו.

  אם ברכישות הקודמות שלי חשתי התרגשות רבה ושמחה, הפעם זה היה שונה בתכלית.

  על ה-SME Model 12 MK2

  דגם ה-SME Model 12 MK2 הינו דגם חדש של החברה, שהושק בתחילת 2023 והוא מחליף את הדגם הקודם, שבתורו הושק בשנת 2019. לאחר שחברת SME השיקה את דגם הדגל שלה ה-Model 60, הם עוברים דגם דגם ומשדרגים אותם עם טכנולוגיות, שפותחו במקור עבור אותו דגם הדגל.

  ה-SME Model 12 MK2 כולל מערכת הנעה חדשה והוא מגיע עם בקר מהירות וספק כח נפרדים. ספק הכח מבוסס על שנאי טרואידי עצום ומגיע בתיבה גדולה השוקלת 4 ק״ג. המנוע החדש מבוסס AC, בעוד הדגם הקודם כלל מנוע DC.

  גוף הפטיפון נבנה מחתיכה שלמה של אלומיניום בדרגת איכות פרימיום, שעוברת תהליך חיתוך בעזרת מכונת CNC. השסי המשני כולל את הנשא (bearing), הצלחת והזרוע, אשר מבודדים מהמנוע בעזרת מערכת בידוד מתקדמת. בתחתית הפטיפון ישנן 4 רגליות מתכווננות, אשר מופרדות באופן מכני מהשסי. מנגנון הנעת הרצועה הינו מתחת לצלחת.

  ה-SME Model 12 MK2 מגיע כברירת מחדל עם זרוע מדגם Model 309, זוהי זרוע מרשימה, העשויה ממגנזיום ופלדת אל-חלד עם חיווט פנימי איכותי של חברת Crystal Cable. זו הזרוע שבחרתי בה, אבל ניתן גם לשדרג אותה לדגמים בכירים יותר של זרועות מסדרות ה-IV וה-V של החברה.

  עיצוב הפטיפון הוא תעשייתי, מודרני ומינימליסטי. בניגוד להרבה יצרנים שבוחרים בגימורים יוקרתיים, או צורות יוצאות דופן, כאן יש גישה בוגרת ונטולת פוזות. איכות הבנייה היא קיצונית ממש, הכל מרגיש כבד ויציב, הפטיפון עצמו (עם הזרוע והצלחת) שוקל 21.6 ק״ג.

  גם יחידת בקרת המהירות בנוייה כמו לבנת אלומיניום והיא מגיעה עם עיצוב קעור, אשר מאפשר, אם רוצים, להצמיד אותה אל הפטיפון. היחידה מאפשרת להפעיל ולעצור את סיבוב הצלחת וכמובן להחליף בין מהירויות ה-33 וה-45. ההחלפה מתבצעת בעזרת לחיצה בודדת על הבורר. בנוסף ניתן גם לכייל את המהירויות בעזרת הבורר.

  לבסוף, ה-SME Model 12 MK2 מגיע עם קלאמפ כבד ואיכותי אשר מתלבש על התקליט בהברגה ומוודא שהוא מוחזק היטב ומיושר.

  SME Model 12 MK2

  סיכום

  לאחר שחיברתי ומיקמתי את הפטיפון, בחרתי בתקליט הנפלא You Want It Darker של לאונרד כהן האחד והיחיד בתור התקליט הראשון, שניגנתי ב-SME Model 12 MK2 החדש שלי. זה כמובן לא רציני לדבר על סאונד אחרי האזנה כה קצרה, אך תחושת הרקע השקט וההעברה הנקייה והמעודנת הורגשו כבר מהתו הראשון.

  SME Model 12 MK2

  אסיים כתבה זו בהבעת תקווה לימים שמחים יותר, בהם כולנו נוכל שוב ליהנות ממוזיקה ואודיו.

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן