fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • freak control
 • בית גוצ׳י – קולנוע

  דרמת הפשע עתירת הכוכבים של רידלי סקוט, ״בית גוצ׳י״, מביאה למסך הגדול את הסיפור האפל מאחורי אחד מבתי האופנה המפורסמים בעולם.

  בית גוצ׳י

  תקציר העלילה – בית גוצ׳י

  הסרט עוקב אחר בית האופנה של משפחת גוצ׳י החל מסוף שנות ה-70. בית האופנה של משפחת גוצ׳י נוהל בידי שני האחים רודלפו (ג׳רמי איירונס) ואלדו (אל פאצ׳ינו). רודלפו מבלה את זמנו סגור בביתו באיטליה, חולה ומתאבל על מות אישתו. אלדו לעומתו מנהל את החנות של גוצ׳י בניו-יורק ומחפש דרכים להגדלת הרווחים.

  בנו של רודלפו הוא מאוריציו (אדם דרייבר), שלומד להיות עורך דין ואינו מעוניין בעסק המשפחתי. בנו של אלדו הוא פאולו (ג׳ארד לטו), עדין נפש, שרוצה להיות מעצב, למרות שאין לו שום כישרון לכך. אלדו רואה בפאולו כישלון ומרחיק אותו מהעסק, בעוד פאולו בטוח שהוא כישרון נדיר.

  הסרט מתחיל דווקא בדמותה של פטריציה רג׳יאני (ליידי גאגא), בת למשפחה בעלת עסק משאיות, שמכירה את מאוריציו במסיבה. לאחר שפטריציה מבינה שמאריציו הוא נצר למשפחת גוצ׳י, היא עושה הכל בשביל לגרום לו לרצות אותה. לאחר שמאוריציו מכיר את פטריציה לאביו רודלופו. האב חושב שפטריציה רוצה את הכסף של המשפחה ומבקש ממאוריציו להיפרד ממנה. מאוריציו מסרב ומתרחק מאביו.

  מאריציו ופטריציה מתחתנים. כשהקשר עם אלדו, דודו של מאריציו מתחדש בעקבות יום הולדות ה-70, פטריציה משכנעת בתחבולות את מאריציו לחזור לעסק המשפחתי.

  בהמשך הסרט המשפחה נכנסת למאבקים, כולל שחיתות ואפילו רצח והכל מבוסס על סיפור אמיתי.

  בית גוצ׳י

  שני חלקי הסרט

  הסרט הרגיש לי מחולק לשני חלקים. בגדול זהו סרט על עלייה ונפילה בעיקר של דמותו של מאוריציו אך על הדרך גם של פטריציה ומשפחת גוצ׳י כולה.

  בחלק הראשון הדמות המובילה היא של פטריציה, שמושכת בחוטים ומכוונת את כל האירועים בשביל להתעשר ולהצליח. פטריציה אינה אישה משכילה, אך היא יודעת לתחמן וגם להיות כובשת לב. בפנים, פטריציה היא אישה קשוחה ואמביציוזית. לזכותה יאמר שכאשר מאוריציו מגיע אל ביתה כשהוא מחוסר כל לאחר שאביו גירש אותו, היא משכנעת את אביה לקבל אותו אל ביתם. כשהם מתחתנים, מאוריציו והיא חיים דיי בפשטות, כך שיתכן שהיא אהבה אותו בשלב זה. לאט לאט היא מחפשת הזדמנויות להחזיר את מאוריציו אל העסק המשפחתי ודרך כך להתעשר. זה מצליח לה והם הופכים לעשירים מאוד.

  בית גוצ׳י

  החלק השני הוא החלק בו מאוריציו הופך מדמות דיי מובלת ופסיבית לדמות המובילה. הוא מתחיל להבין שפטריציה מושכת ביותר מידי חוטים והוא מתחיל תהליך של התנערות ממנה. פטריציה נדחקת לשוליים ומאוריציו הופך לדמות הראשית בחלק השני.

  בית גוצ׳י

  היסוד הקומי

  הסרט מוגדר כדרמת פשע אבל לדעתי הגדרה מדויקת יותר תהיה דרמת פשע קומית. מבחנתי היסוד הקומי בסרט הזה הוא משמעותי. ההומור לרוב דיי מעודן, אבל הוא קיים בצורה כזו או אחרת לאורך כל הסרט. אחד הדברים שמאוד שיעשעו אותי הוא המבטא האיטלקי המוגזם שיש לדמויות, כולל כאלה שמגולמים בידי שחקנים ממוצא איטלקי. השחקנים מדברים באנגלית במשך הסרט אך עם מבטא איטלקי שמרגיש תיאטרלי ומוגזם, מה שכל הזמן גרם לי לחייך ולהרגיש שהסרט לא לוקח את עצמי ברצינות מידי.

  ישנן שתי דמויות בסרט שהן לחלוטין דמויות קומיות, הדמות הראשונה היא פאולו, הבן הכושל למשפחת גוצ׳י, הבטוח שהוא תותח על, בנוסף הוא נורא ילדותי וכולו נפש אומנותית כזאת, רק בלי שום קבלות, והדובדבן על הקצפת הוא שפאולו גם לא חכם במיוחד, בלשון המעטה. כל זה מתורגם לדמות מצחיקה מאוד, שגם מדגישה את התיאטרליות והחשיבות העצמית של אנשים בתעשיית האופנה ואת חוסר המודעות שלהם לעיתים.

  בית גוצ׳י
  ג׳ארד לטו בתפקיד פאולו גוצ׳י

  הדמות הקומית השנייה היא דמות משנית בהרבה וזו ״פינה״ (סלמה הייק), מגדת העתידות שמייעצת לפטריציה. העם האיטלקי ידוע כעם מאוד מאמין בין עם בדת ובין עם באמונות תפלות. כמה שפטריציה היא אישה חזקה ועצמאית, היא מתייעצת בדרך קבע עם פינה, שבתורה מנצלת אותה לסחיטת כספים ובילוי משותף על חשבונה של פטריציה. דבר משותף לשתי הדמויות הוא שלא פשוט לזהות את שני השחקנים הללו, במיוחד את לטו, שלובש המון איפור וכל מיני תוספות.

  בית גוצ׳י
  סלמה הייק בתפקיד מגדת העתידות, פינה

  ההומור לא נגמר רק בדמויות הללו וכפי שציינתי הוא מרחף תמיד באווירת הסרט, בדרך שהזכירה לי את ״הזאב מוול-סטריט״, גם שם היה מדובר בסיפור פשע, ועדיין מצאתי את עצמי צוחק לא מעט.

  המשחק של הקאסט המשובח

  רידלי סקוט אסף כאן חבורה משובחת במיוחד של שחקנים, הדור הוותיק, אל פאצי׳נו וג׳רמי איירונס בתפקידים משלימים מעולים, סלמה הייק ובעיקר ג׳ארד לטו, שלרוב אני לא מחבב, עם תפקידים קומיים מצויינים, כפי שציינתי ומעל לכולם שני השחקנים הראשיים אדם דרייבר וליידי גאגא. 

  בית גוצ׳י
  ג׳רמי איירונס בתפקיד רודלפו גוצ׳י

  אדם דרייבר הוא שחקן אדיר ומגוון, אחרי תפקידו ב״סיפור נישואים״, אני באמת חושב שמדובר באחד השחקנים היותר טובים כיום. אדם משחק כאן דמות מאופקת וכנה, מצד אחד הוא יודע מה הוא רוצה, אך מצד שני הוא מובל לגמרי בידי פטריציה עד לחלק השני של הסרט בו הוא מחליט לקחת את הכח חזרה. 

  בית גוצ׳י

  ליידי גאגא מוכיחה כאן סופית שהיא שחקנית לא פחות ממעולה, היא מצחיקה, מרגשת, אנרגטית ומלאה בחן גם כשהיא משחקת דמות דיי שלילית. בחצי הראשון של הסרט היא חזקה, תחמנית ומובילה ואילו בחלק השני היא פגועה, נואשת ונקמנית.

  בית גוצ׳י

  מהות הסרט

  אומנם הסרט מדבר על בית האופנה המפורסם, כמעט שאין שום חלק בסרט הזה שקשור לאופנה, זהו נושא משני לחלוטין בסרט. מהות הסרט היא על עסק משפחתי בינלאומי מצליח, והדברים שמתרחשים בסרט יכלו לקרות בכל סוג אחר של עסק. זה סיפור על אנשים שמגיעים מחוץ למשפחה וגורמים לתמורות, על יחסים בין אבות ובנים, על מה שהכסף הגדול עושה לאנשים וגם קצת על מה שמתרחש עם המותגים הגדולים בעולם בכלכלה המודרנית.

  בית גוצ׳י

  לי אישית יש מעט מאוד עניין בעולם האופנה ולכן העובדה שאין לכך כמעט שום משמעות בסרט היא יתרון עבורי ומצאתי את עצמי נהנה מכל שנייה בסרט ולא משתעמם לרגע.

  הקבלה לסנדק

  אני רוצה לסיים בהקבלה קטנה לסנדק שמאוד תפסה את עיני. כמו מייקל קרלאונה, גם מאוריציו מתחיל בתור מישהו עם מעט מאוד עניין בעסק המשפחתי, הוא דיי בז לכל מה שהולך שם ורוצה למצוא את דרכו בעולם בעצמו. כשהנסיבות מובילות את מאוריציו בחזרה לעסק המשפחתי הוא לאט לאט גדל בעסק, לומד את השליטה וגם את הצד האפל (אזכור קל לקיילו רן כמובן). בנקודה מסוימת מאוריציו ממש כמו מייקל קרליאונה מעפיל על קודמיו במה שהוא מאפשר לעצמו. השלב האחרון בהקבלה הוא כמובן הנפילה.

  בית גוצ׳י
  אל פאצ׳ינו בתפקיד אלדו גוצ׳י

  כשמחברים את כל זה לכך שבשני הסרטים זו משפחה איטלקית שמצליחה באמריקה וכמובן אל פאצ׳ינו, שמגלם את מייקל קורליאונה וכאן מגלם את אלדו, שתומך ומגדל את מאוריציו, ויש כאן סגירת מעגל שקשה להתעלם ממנה.

  סיכום

  בית גוצ׳י

  ״בית גוצ׳י״ של רידלי סקוט הוא דרמת פשע עם יסוד קומי. הסרט הוא שעתיים וחצי של הנאה צרופה, סיפור מרתק על משפחה מצליחה, אהבה, שנאה, קנאה ואפילו רצח. למרות כל המילים הקשות והעוצמתיות הללו, מדובר בסרט שאינו לוקח את עצמו ברצינות מידי, הוא לא מפסיק להיות מהנה לרגע, זאת מבלי להיות טיפשי או מתחנף. 

  רידלי סקוט וצבא הכוכבים שלו הצליחו כאן בענק ו״בית גוצ׳י״ הוא אחד הסרטים הטובים ביותר של השנה.
  הציון שלי: 9/10

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן