fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • freak control
 • העלאה/Upload – עונות 1-2 – סקירה – אמזון פריים וידאו

  הסדרה Upload, או ״העלאה״ בעברית, הינה סדרת מדע בדיוני קומית, שבגללה עשיתי מנוי לאמזון פריים וידאו, האם גם לכם כדאי?

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו

  תקציר העלילה – Upload

  נתחיל נתיאור העולם בו הסדרה מתרחשת. בעתיד הלא הרחוק בו אנשים יכולים להעלות את התודעה שלהם לענן (פעולה שנקראת upload). מספר חברות מציעות עולמות וירטואלים בהם ניתן לייצר אווטאר ולמעשה להמשיך לחיות לנצח. אחת מאותן החברות היא חברת ״לייקוויו״ (Lakeview) היוקרתית. על מנת שהאנשים שעשו את ה-Upload יוכלו ליהנות מהעולם הבא והנצחי שלהם, צוות של מתכנתים מפתח את העולם ומוציא גרסות חדשות. בנוסף, ישנו צוות של ״שירות לקוחות״, כאשר לכל אדם שעשה Upload, מוצמד עוזרת/עוזרת המכונים ״מלאך״. אותם ״המלאכים״, אחראים לטפל בכל בעיה של הלקוחות ולהסביר להם כיצד להתמודד עם המציאות החדשה שלהם.

  ודבר אחרון, תהליך ה-Upload כולל הרג ברוטלי של האדם האמיתי, כך שמדובר בתהליך ללא דרך חזרה.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  נייתן בדרך לתהליך ההעלאה

  עלילת הסדרה עוקבת אחר נייתן בראון שבעקבות תאונה עם הרכב האוטונומי שלי עבר העלאה אל ״ליקוויו״. נורה היא ה״מלאכית״ של נייתן והחברות שנוצרת ביניהם שולחת את שניהם לחקירה מסוכנת לגבי מה באמת קרה באותו לילה לנייתן.

  שורה תחתונה

  Upload היא סדרה שמשלבת בין מדע בדיוני וקומדיה באופן מרתק. היא מצליחה להיות משעשעת וקלילה ברובה ותוך כדי ההומור גם להציג רעיונות עמוקים ומרתקים, לא פחות מסדרות מדע בדיוני בעלות אופי רציני תהומי. נושא האיזון של הסדרה הוא בהחלט נקודת החוזקה שלה, אך לצערי בעונתה השנייה היוצרים עשו עבודה פחות מוצלחת בשמירה על אותו האיזון העדין והסדרה מעט מתפזרת.

  באוקטובר צפוייה לעלות העונה השלישית.

  הדמויות הראשיות

  נייתן בראון – נייתן היה מתכנת מבריק, אם כי אדם מאוד לא בוגר, בחיים האמיתיים. יחד עם השותף שלו הם עבדו על גרסה חינמית של העולם הבא, כזו שיכלה להתחרות בחברות העשירות דוגמאת ״לייקוויו״. לאחר תאונה מוזרה שנייתן עובר במכונית האוטונומית שלו, הוא מובא לבית חולים ושם חברתו, אינגריד, מרגיעה אותו שהיא קנתה עבורו Upload והכל יהיה בסדר. לפני שהוא מספיק לחשוב על זה יותר מידי, או לקבל הערכה אמיתית לחומרת מצבו הוא מסכים ללחץ של אינגריד ובכך מגיע אל ״לייקוויו״, לא לפני שזר מיסתורי מוחק חלק מקבצי הזכרון שלו.
  את נייתן בראון מגלם רובי אמל.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  נייתן מציג את הגרסה העתידית של טלפון סלולרי

  נורה אנתוני – נורה היא עובדת ממורמרת של חברת ״לייקוויו״ והיא ״המלאכית״ שמוצבת לנייתן. תחילה היא בטוחה שנייתן הוא עוד פרחח עשיר, כמו רוב האנשים שיכולים להרשות לעצמם לעשות העלאה אל ״לייקויו״, אך לאט לאט היא מגלה בחור צנוע ומצחיק ונוצר ביניהם קשר חברי עמוק. כשנורה מגלה שחלק מקבצי הזיכרון של נייתן נמחקו היא מנסה לעזור לו לשחזר את המידע האבוד ולהבין מה קרה לו.
  אביה של נורה חולה ונורה מנסה נואשות לקבל ציון טוב מספיק בעבודה שלה, שיאפשר לה לקבל הלוואה בכדי לעשות העלאה של אביה אל לייקוויו, כך היא לא תאבד אותו. אביה הוא מתנגד לטכנולוגיה ומעדיף את הסיכוי של להגיע אל העולם הבא ״האמיתי״, שם לטענתו מחכה לו אישתו המנוחה, אמא של נורה.
  את נורה מגלמת אנדי אלו.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  נורה

  דמויות המשנה

  הסדרה כוללת לא מעט דמויות משנה, אשר מעשירות את העולם והעלילה. חלק גדול מאותן הדמויות גם עוזרות לייצר את האלמנט הקומי של הסדרה. דמות המשנה האהובה עלי היא אלישיה (זיינב ג׳ונסון), החברה הקרובה של נורה בעבודה, היא דמות ״ערסית״ שמתחילה במעט מרגיזה, אך הופכת להיות למצחיקה במיוחד בהמשך וגם חושפת צד הרבה יותר רגיש שלה. הבוסית של נורה ואלישיה היא לוסי (אנדריאה רוסן), שמהווה סאטירה למנהלים קלסים, שמרגישים טובים יותר מהעובדים הרגילים ומרשה לעצמה להתייחס אליהם כפקודים.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  אלישיה ונורה מוציאות את לוק ונייתן לטיול בעולם האמיתי (עונה 2)

  דמויות משנה נוספות הן הדמויות אותן נייתן פוגש ב״לייקוויו״. בראשן חברו הטוב, לוק (קווין ביגלי), דמות קומית נהדרת. לוק משמש כמדריך אלטרנטיבי של נייתן ב״לייקוויו״. צד אחד של לוק מראה את הפוטנציאל הגדול לתחושת הבדידות שהעולם הזה מייצר.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  לוק

  דיוויד צ׳וק (וויליאם ב. דיוויס), איש עשיר במיוחד שנהנה מדברים מוזרים כמו לאכול חיות נדירות למינהן. דיוויד מהווה סאטריה לתענוגות ואורח החיים של העשירים והמנותקים.

  הדמות האחרונה שאני חייב לציין כאן היא דמות ה-AI (אוון דניאלס), המלצר והעובד הכללי, שכולל לא מעט באגים ומהווה סאטירה על כל נושא ה-AI, אך בו זמנית מראה גם צד רגיש וחושף את הצד האנושי הלא נעים, שאנשים רבים מרשים לעצמם לחשוף ברגע שהם מדברים אל מכונה ולא אדם.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  דמות ה-AI ברקע של נייתן

  דמותה של אינגריד

  אחת הדמויות הכי מסקרנות בסדרה היא הדמות של אינגריד (אלגרה אדוורדס), החברה של נייתן, אותה הוא לא ממש רצה בחיים האמיתיים וגם לא בחיים הדיגיטליים של אחרי. אינגריד היא בת למשפחה עשירה וקרה באופן קיצוני. בכל מפגש, או ארוחה משפחתית, הם ממש מתנפים אחד אל השני. זו דמות שמהווה סאטירה על בחורות עשירות, שלא ממש עשו שום דבר בשביל להרוויח את הכסף שלהן ובעיקר עסוקות בלבזבז אותו ובמראה החיצוני שלהם. כך שהדמות הזו, היא דמות שקל מאוד ״לשנוא״ אותה.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  אינגריד

  ככל שהסדרה מתקדמת נגלת דמות טראגית (בעיקר בעונה השנייה), ששבויה בדימוי של עצמה ובעצם בדרך שלה רק מחפשת תחושת אהבה, שייכות ומשפחתיות. כך שהתחושות כלפיה הופכות משנאה לרחמים. כך שבסופו של דבר, אינגריד היא אולי הדמות המורכבת ביותר בסדרה.

  הסגנון והרעיונות המרכזיים

  הסדרה Upload מציגה עולם של חיי נצח דיגיטליים והיא מדברת על נושאים עמוקים כגוןפערים חברתיים. ישנה קבוצה של עניים בלייקוויו, שיש להם מכסה של 2gb של מידע בחודש, וכשזה נגמר הדמות שלהם פשוט קופאת עד החודש הבא, זהו ביטוי מבריק לפערים חברתיים גם אחרי המוות.

  דמויות האווטאר בחיים הדיגיטליים יכולים להתקשר בטלפון אל דמויות בחיים האמיתיים, כך שיש כאן המשך של מערכת יחסים גם לאחר המוות, עוד רעיון עמוק ומרתק. כמובן שכל הנושא של חיים ווריטואליים ומה עדיף, החיים האמיתיים, או הווירטואלים, שפותחים שלל אפשרויות בפני ״האדם״, זהו נושא מרתק נוסף.

  יש אפילו התייחסות לנושא של קוד פתוח, שנועד לשרת את הכלל, לעומת חברות תוכנה ענקיות שרוצות להרוויח כסף ולהתחרות בקוד הפתוח.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו

  היופי והסגנון המיוחד של הסדרה הוא בכך שהיא מעבירה את כל הנושאים העמוקים האלה באופן קליל, קומי ומשעשע ביותר. לצד כל הרעיוניות האלה, יש חברות אמיצה, רומן ואפילו חקירה (בנוגע לקבצי הזיכרון האבודים של נייתן). לאזן בין כל הדברים האלה, זהו בהחלט אתגר לא פשוט ו-Upload מצליחה ליצור את האיזון העדין הזה באופן מוצלח ביותר, לפחות בעונה הראשונה.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו
  נייתן מעניק דירוג לנורה

  הדמיון ל״המקום הטוב״

  לאורך הצפייה ב-Upload, לא יכולתי להימנע מתחושת הדמיון לסדרה ״המקום הטוב״. בעוד כאן העולם הבא הינו טכנולוגי ואילו ב״מקום הטוב״, זהו הגן עדן/גיהנום הקלסי, הרבה מהרעיונות של הסדרה הם משותפים. מה קורה לנו אחרי המוות? מהו הקשר בין ההשיגים והדרך בה אנחנו חיים בחיינו הארציים לגבי ההמשך? האם הקשר בינינו לבין החיים הארציים יכול להימשך? אלא סוג השאלות ששתי הסדרות מעלות. אך כמובן שהדמיון נובע בעיקר מהסגנון, כלומר הדרך הקומית להעביר מסרים פילוסופיים וסאטריה. נקודת דמיון נוספת היא שיש את השחקנים ואת המעפילים החיצוניים, זה אלמנט משותף לשתי הסדרות.

  ישנו בכל זאת הבדל סגנוני, ״המקום הטוב״ הינו קומדיה הרבה יותר פרועה, לעומתה Upload מרגישה מעודנת יותר וגם ״ארצית״ או ״מציאותית״ יותר.

  הבדל מאוד משעשע נוסף בין הסדרות הוא בדמות ה-AI, ב״המקום הטוב״ היה את ג׳נט הכל יכולה ואילו כאן יש את דמות ה-AI Guy, שהוא מעט פחות מוצלח, אך בשניהם יש רצון כלשהו להיות ״אנושיים״.

  החלקים הפחות טובים

  הסדרה מנסה ללא ספק לעשות הרבה דברים במקביל ולכן היא לא מצליחה לתת טיפול ראוי ושיוויוני לכל האלמנטים. אני חושב שהפער המשמעותי ביותר בסדרה הוא בין קו העלילה הראשי של נייתן והזכרונות האבודים שלו, לעומת שאר העולם של הסדרה. החקירה של נייתן ונורה לגבי עברו האבוד היא הקו שמניע את העלילה של הסדרה, אך עבורי הוא משמעותית פחות מעניין ומקורי ביחס לדמויות והרעיונות העמוקים, שמועברים בעזרת עולם הסדרה. אני מבין את הצורך בלייצר קו עלילה ראשי שיתקדם, אך מבחנתי הוא הרגיש משני והרבה פחות מהנה ומעניין ביחס להנאה הרבה, שנבעה מלראות את האפשרויות והרעיונות שנפתחות בעזרת תהליך ה-Upload ואת מה שזה אומר על החיים שלנו.

  עונה שנייה

  בעונה הראשונה של Upload ישנם 10 פרקים והם כולם שומרים על קצב ורמת עניין מצוינת. לעומת זאת העונה השנייה היא קצרה יותר וכוללת 7 פרקים בלבד. בעונה השנייה של הסדרה חשתי בירידה דרמטית. הפרקים מרגישים מבולבלים יותר והאיזון העדין שנוצר בין סאטירה, הומור, מסרים עמוקים ופשוט קשר של ידידות בעונה הראשונה, דיי הולך לאיבוד בעונה השנייה.

  נושא שמקבל הרבה תשומת לב בעונה השנייה הוא קהילת המתנגדים לטכנולוגיה. זו אולי הדוגמה המרכזית לחוסר האיזון של העונה, מצד אחד זו קהילה אוטופית כמעט של עזרה הדדית וחזרה לאורך חיים פשוט ובריא יותר, מצד שני יש להם צד אנרכיסטי ואף טרוריסטי. הסדרה עסקה בלא מעט נושאים עמוקים בעונה הראשונה, שלטעמי לא היה שום צורך להוסיף את עלילת הצד הזו.

  בנוסף ההתקדמות בחקירה של נייתן והזכרונות האבודים שלו, מובילה לסיפור על כח פוליטי. גם הסיפור הזה מוציא את הסדרה מאותו האיזון העדין שבו היא הייתה.

  לא הכל שלילי בעונה השנייה, הדמות של אלישיה מקבלת יותר במה, והיא מצחיקה במיוחד. לעומתה הדמות של אינגריד הולכת והופכת לדמות טראגית, אך מרתקת. בנוסף ישנה דמות חדשה שקוראים לה טינסלי, היא עובדת צעירה, המחליפה את נורה בזמן שהיא נעלמה (נורה עברה להיות עם הקבוצה של מתנגדי הטכנולוגיה, מכיוון שחיה היו בסכנה בכלל המעורבות שלה בחקירה של עברו של נייתן). טינסלי היא סאטירה נהדרת לעובד חדש בחברה טכנולוגית, כולל שקר מוחלט בקורות החיים בשביל להתקבל ולימוד תוך כדי עבודה שמפצה על זה.

  Upload - העלאה - אמזון פריים וידאו

  סיכום

  לסיכום, Upload היא סדרה שמשלבת בין מדע בדיוני וקומדיה באופן מרתק. זו סדרה משעשעת וקלילה ברובה, אך תוך כדי ההומור היא מצליחה גם להציג רעיונות עמוקים ומרתקים, לא פחות מסדרות מדע בדיוני בעלות אופי רציני תהומי. נושא האיזון של הסדרה הוא בהחלט נקודת החוזקה שלה, אך לצערי בעונתה השנייה היוצרים עשו עבודה פחות מוצלחת בשמירה על אותו האיזון העדין והסדרה מעט מתפזרת.
  באוקטובר אמורה לעלות העונה השלישית של הסדרה ויהיה מעניין לראות, אם היוצרים יצליחו לשחזר את ההצלחה של העונה הראשונה, או ימשיכו בדעיכה של העונה השנייה.
  הציון שלי:
  8.5/10 לעונה הראשונה
  6.5/10 לעונה השנייה

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן