fbpx
T+A

AVReviews

חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
 • fuse
 • סקירה לקדם מגבר ומגבר הספק Quad Artera

  הפעם בחרתי לסקור מערכת המורכבת מקדם מגבר ומגבר הספק של החברה הבריטית הוותיקה Quad. מדובר בשני מכשירים מסדרת Artera, מה שעניין אותי בצמד הזה הוא שמדובר באחד משילובי מגבר הקדם וההספק הזולים ביותר, שניתן למצוא בארץ (מבית חברה מוכרת). אז האם גם ברמות המחיר הללו, ההפרדה הזו תורמת לסאונד ועדיפה על מגבר משולב?

  Quad Artera Pre
Quad Artera Stereo

  אני רוצה להודות ל"אודיו קלאב", שהשאילו לי את שני המגברים לצורך הסקירה.

  למי שמעדיף סקירת וידאו, הנה הסקירה המצולמת שלי:

  על Quad

  החברה הוקמה בלונדון בשנת 1936 בידי פיטר וולקר (במקור החברה נקראה Acoustical Manufacturing Co. Ltd). בשנת 41 החברה עברה מלונדון להאנטינגדון, בעקבות ההפצצות על עיר הבירה הבריטית. רק לאחר מלחמת העולם, החברה החלה לשווק מוצרים לשוק הביתי, בעקבות עלייה בביקוש לציוד סטריאו איכותי. בשנות ה-50 וה-60, Quad יצרו רמקולים אלקטרוסטטיים ומגברי מנורות, שזכו להמון הערכה ולא מעט אנשים מדברים עליהם גם כיום. בשנת 78 החברה זכתה בפרס המלכה להישגיות טכנולוגית על מימוש מערכת תיקון השגיאות במגברים. העיקרון של המערכת היה להשוות את אות הסאונד בכניסה והיציאה, ההבדלים היו ה"שגיאות". מערכת התיקון הייתה מוסיפה לאות המוצא את "התיקון" הנחוץ על מנת לבטל את השגיאות (או הרעש) שנמדדו.
  השם QUAD הוא למעשה ראשי תיבות של: Quality Unit Amplifier Domestic.
  בשנת 95 החברה נמכרה לחברת השקעות, שהחזיקה גם במותגי Wharfedale ו- Missionבשנה זו הייצור של החברה הועבר לסין.

  העומדים למבחן: Quad Artera Pre & Stereo

  סדרת מוצרי Artera מציגה עיצוב מינימליסטי מרשים, כל המכשירים קומפקטיים ומתאימים לחלל מגורים מודרני. הסדרה כוללת מגברים משולבים עם נגן CD, קדם מגבר משולב DAC + נגן CD ולבסוף, את שני המכשירים שבחנתי.

  Artere Pre

  Quad Artera Pre

  ה-Artere Pre הוא קדם מגבר אנלוגי הכולל 3 כניסות RCA, אחת מהן ניתן להגדיר כ-HTBypass, (כלומר כניסה שעוקפת את מנגנון הווליום של הקדם ומשמשת לחיבור למקור, שרוצה לשלוט בעוצמה בעצמו, לדוגמה רסיבר קולנוע ביתי). בנוסף תמצאו ב-Pre כניסת XLR וכניסת פונו התומכת בראשי MM ו-MC. מבחינת היציאות, ישנן יציאת RCA ויציאת XLR. ה-Pre כולל שתי יציאות טריגר, שיכולות לשמש להדלקה וכיבוי של 2 מכשירים נוספים כתוצאה מהדלקה וכיבוי ה-Pre.

  Quad Artera Pre

  ברמת המחיר הזו (כ-5.5K), מדובר במגוון תכונות מרשים ביותר. ה-Pre מורכב בגוף בעל מסגרת מתכתית, עם שני heat sinks בצדדים, ופלטת זכוכית עבה ומרשימה בחלקו העליון. הפאנל הקידמי כולל שני כפתורים פיזיים, הדלקה ובורר כניסה. בנוסף, מסך עגול שמציג את הכניסה שמנגנת כרגע, ומידע רלוונטי אחר, כמו עוצמת הווליום או תפריט ההגדרות. הופתעתי לגלות שכפתורי הווליום חבויים למעשה במסך עצמו, שהוא מעיין מסך מגע, לחיצה בחלקו העליון מעלה את הווליום ואילו לחיצה בחלקו התחתון מורידה. ישנם שני סימנים של פלוס ומינוס המרמזים על כך, אך לא פשוט לראות אותם.

  Quad Artera Pre

  כל שלל התכונות של המגבר נגישות רק דרך השלט. אם מדברים על השלט, אז בעוד איכות הבנייה של המכשיר מרשימה ביחס למחיר, החיסכון בשלט בולט. זהו שלט פלסטי עם כפתורים, שהמגע שלהם הזכיר לי שלטים של מכשירי ווידאו ישנים. השלט משמש את כל המכשירים בליין של Artera, כך שכ-90 אחוז מהכפתורים בו לא רלוונטיים כלל עבור ה-Pre, ואין שום חלוקה ברורה שמדגישה זאת.

  סקירה לקדם מגבר ומגבר הספק Quad Artera

  על מנת להיכנס לתפריט ההגדרות יש לבצע לחיצה ארוכה בשלט על כפתור ה-prog. כפתור שלמעשה לא עושה כלום, אם לוחצים עליו בלחיצה רגילה. לא חווית שימוש אינטואיטיבית במיוחד.

  בתפריט ההגדרות ניתן לבחור בשלושה מצבי Bass שונים: Flat, Boost ו-Cut. אפשרות נוספת שקיימת ב-Pre היא כיוון שנקרא Tilt, והוא למעשה משנה את הבס והטרבל יחד. לפי Quad, כיוון ה-Tilt מאפשר לשנות את גוון הסאונד, בין סאונד חם לקר. ה-Tilt הוא כיוון שהיה קיים במגברים קלאסיים של Quad ועושה קאמבק בסדרת ה-Artera. בנוסף ניתן לקבוע Gain לכל כניסה, לקבוע אם כניסת Aux 3 תשמש ככניסת HT Bypass או כניסה רגילה, ולקבוע את סוג ראש הפטיפון שמחובר בכניסת הפונו (MM או MC).

  Quad Artera Pre

  למרות מספר השגות קלות שהעליתי לגבי חווית השימוש, מגוון האפשרויות והכניסות ב-Pre מרשים.

  Artera Stereo

  Quad Artera Stereo

  ה-Artera Stereo הוא מגבר הספק סטריאו בעל הספק של 140W RMS ב-8 אוהם ו-250W ב-4 אוהם. זהו מגבר חזק בגוף קומפקטי ומודרני. כמו ה-Pre הוא כולל גוף בעל מסגרת מתכתית, heat sinks בצדדים ופלטת זכוכית עבה בחלקו העליון. החיבורים מאחור כוללים זוג RCA וזוג XLR עם כפתור שבורר ביניהם, יציאות לרמקולים וכניסת טריגר.

  Quad Artera Stereo

  בפאנל הקידמי תמצאו את כפתור ההדלקה ופס לד אנכי שדולק באור לבן כשהמגבר דלוק.
  מבחינה עיצובית, מדובר בצמד מודרני, מינימליסטי ומאוד יפה בעיניי.

  כיצד צמד ה-Artera נבחן

  ה-Pre חובר ל-Stereo בחיבור XLR, באמצעות כבל AudioQuest Red River (שגם אותו הלוו לי אודיו קלאב). המקורות ששימשו אותי היו סטרימר בלוסאונד Node 2i, ופטיפון Nottingham Analogue Interspace Jr שחוברו ל-Pre. הרמקולים ששימשו אותי היו Focal Aria 936.

  מבחן ההאזנה

  התחלתי את מבחן ההאזנה מהזרמת שירים דרך שירות Tidal לסטרימר הבלוסאונד Node 2i שחובר ל-Artera Pre. הדבר הראשון שבלט עבורי זה העוצמה המרשימה של מגבר הכח, ה-Stereo. לא היה לו שום קושי להניע את רמקולי ה-Focal 936 ולהפיק מהם בס מרשים ועמוק. אופי הסאונד של הצמד הוא רגוע (laid back) וכולל בס מעוגל, רך ונעים, כמו שהייתי מצפה מסט הגברה בריטי. בעוד הרכות הייתה לי נעימה בחלק התחתון של הסאונד (הבס), בחלק המיד הרכות גרמה לסאונד להיות פחות חד ומעט חסר ברק או קסם. יכול להיות שתופעה זו הודגשה על יד האופי של רמקולי ה-Focal.

  בשיר River של Ibey, שמשמש אותי באופן קבוע לבדיקת עומק הבס, התוצאה הייתה מאוזנת עם בס שמעדיף רכות ומוזיקליות על חשבון מעט פירוט.


  ב-Hunter של ביורק, גוון הסאונד הרגוע של ה-Artera הדגיש את הנגינה והשירה על חשבון שכבות הבס, שהרגישו לי יותר ברקע ממה שאני רגיל.

  במבחן קולות הנשים, פתחתי ב-Island של הת'ר נובה, שכולל פתיחה בטון מאוד גבוה, עבורי הפרזנטציה של הקטע ב-Artera הייתה מעט צורמת. בהמשך השיר פריטת הגיטרה הייתה פחות מפורטת ומופרדת ממה שאני רגיל אליו. קולה של הת'ר בשירה "הרגילה" שלה, היה ברור ונעים.

  ב-Not With You של סופי זלמני, התוצאה ב-Artera הייתה טובה, השירה רכה, צלולה ונעימה והגיטרה מפורטת ומשולבת טוב.

  מכאן עברתי לשני קטעים אודיופילים, ב-Keith Don’t Go של נילס לופגרן, הורגש שקט נעים בין הכלים (בכל זאת מדובר בהפרדה בין קדם לכוח), הביצוע נשמע מאוזן ונעים, אך מעט רך מידי. בשיר הזה אני רגיל להרגיש כל פריטה בצורה חדה ומדויקת וכאן זה הרגיש מעט פחות חד.