האלבומים ששינו את ההיסטוריה של המוזיקה: T. Rex - Electric Warrior

האלבומים ששינו את ההיסטוריה של המוזיקה: T. Rex – Electric Warrior

האלבום יצא לאור ב-24/9/71 על ידי Fly Records אנגליה, ו-Reprise Records בארה"ב.

T. Rex נוסדו באנגליה בשנת 1967 על ידי הסולן וכותב הטקסטים מארק בולאן, הידוע גם בכינויו Dr. Boggie. בהתחלה שם הלהקה היה Tyrannosaurus Rex עד ששונה בשנת 1969. הלהקה בראשית דרכה ניגנה בסגנון הקרוי פולק פסיכודלי. כלומר הם ניגנו שירי פולק עם כלים אקוסטיים בשילוב של מוזיקה פסיכודלית. בשנת 1969 בולאן החליט לשנות את הסגנון ושינה במקצת גם את שם הלהקה. השינוי בא לידי ביטוי באלבום Ride the White Swan, שראה אור בשנת 1970. האלבום נחשב לאלבום ה-Glam Rock הראשון אי פעם. משנת 1970 עד 1973 הלהקה זכתה לתהילה שוות ערך ל"חיפושיות": אחד עשרה להיטים שלהם היו ב-top ten באנגליה באותם השנים וארבעה להיטים זכו במקום הראשון: Hot Love, Get it On, Telegram Sam, ו- Metal Guru.

האלבומים ששינו את ההיסטוריה של המוזיקה: T. Rex - Electric Warrior
משמאל לימין: ביל לג'נד, מיקי פין, מארק בולאן ו- סטיב קארי.

לאחר מכן תהילת הלהקה התחילה לדהות למרות ש-T. Rex המשיכו להוציא אלבומים אחד לשנה. בשנת 1977 מארק בולאן נהרג בתאונת דרכים, לאחר שרכבו התנגש בעץ, והלהקה התפזרה. ארבעה חברי הלהקה נוספים גם מצאו את מותם בטרם עת מסיבות טרגיות. סה"כ בין 1967 ל-1977, ניגנו בלהקה חמשה עשר נגנים. רק מארק בולאן נשאר חבר בלהקה באופן קבוע עד יום מותו.
במהלך השנים, T. Rex השפיעו על רשימה ארוכה של ז'אנרים מוזיקליים, כגון גלאם רוק, פאנק רוק, פוסט פאנק, אינדי פופ, רוק אלטרנטיבי ובריט פופ. בתור הערת שוליים, אוסיף שגם מספר גדול של להקות וזמרי רוק מחתרתי בברית המועצות בשנות השבעים והשמונים ניסו לחקות את סגנונם.
האלבום Electric Warrior נחשב לפורץ דרך ולחשוב ביותר של הלהקה. למרות שהיה כבר האלבום השלישי של הלהקה לאחר שינוי השם והסגנון, כל המבקרים והמוזיקאים מצביעים דווקא עליו, בתור האלבום המייסד של ז'אנר הגלאם רוק. האלבום הגיע למקום הראשון במצעד הפזמונים הבריטי והפך לאלבום הנמכר ביותר בשנת 1971. הלהיט Get it On הגיע לרשימת עשרת הלהיטים הגדולים בארצות הברית באותה השנה בגרסתו האמריקאית (Bang a Gong (Get it On.

האלבומים ששינו את ההיסטוריה של המוזיקה: T. Rex - Electric Warrior
עטיפת האלבום Electric Warrior עוצבה על ידי קבוצת האומנים הבריטית Hipgnosis ומבוססת על תמונה, שצולמה בהופעה חייה של T. Rex, על ידי הצלם קירון מרפי.

מה כל כך מיוחד באלבום הזה? כפי שטען אחד מבקרים: "אחד הסיבות מדוע Electric Warrior עומד כה טוב במבחן הזמן, למרות שנדמה שהיה מיועד רק לשימוש חד פעמי, היא הקלות שבה הוא נהנה מאבסורד של עצמו וחוסר עומק מכוון." אכן מארק בולאן לא לקח את עצמו יותר מדי ברצינות. הוא ניגן בחופשיות באופן שראה לנכון. בולאן נטש כל יומרה לייצור משהו אומנותי וזה הפך לסוג של אמירה בפני עצמה. הטקסטים שכתב היו קלילים ומשעשעים. הנה לדוגמה הטקסט של הלהיט Get it On:

[Verse 1]
Well you're dirty and sweet
Clad in black don't look back and I love you
You're dirty and sweet, oh yeah
Well you're slim and you're weak
You've got the teeth of the hydra upon you
You're dirty sweet and you're my girl

[Chorus]
Get it on, bang a gong, get it on
Get it on, bang a gong, get it on

[Verse 2]
Well you're built like a car
You've got a hubcap diamond star halo
You're built like a car, oh yeah
Well you're an untamed youth
That's the truth with your cloak full of eagles
You're dirty sweet and you're my girl

[Chorus]
Get it on, bang a gong, get it on
Get it on, bang a gong, get it on

ההשפעה של האלבום הייתה עצומה: The Ramones, New York Dolls, Joy Division, Prince, R.E.M., The Smiths, The Pixies, The Slits, David Bowie, ו- Nick Cave הם רק חלק מהאומנים ולהקות שהושפעו ממנו ישירות.

האזנה מהנה!

האלבום ב-Spotify:

כתיבת תגובה