fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • freak control
 • Morel Avyra 622 – סקירה לרמקולים מדפיים

  אחרי שסקרנו את הרמקולים הרצפתיים של סדרת Avyra החדשה, ה-Morel Avyra 633, כעת הגיע תורם של הרמקולים המדפיים, ה-Morel Avyra 622 להתייצב למבחן של AVReviews.

  אז אחרי שהתרשמנו עמוקות מהעיצוב וביצועי הסאונד של הדגם הרצפתי, האם גם בגזרת המדפיים סדרת Avyra תצליח להפתיע אותנו?

  Morel Avyra 622

  אנחנו מודים לחברת Morel על כך ששלחו לנו את הרמקולים האלה לצורך סקירה.

  בסקירה שלנו של רמקולי Morel Avyra 633 סיפרנו לכם על חברת Morel וגם ערכנו ראיון עם מנכ״ל החברה, מר אורן מרדכי, בו שאלנו אותו על רמקולי Avyra, כך שאנו ממליצים בחום לקרוא ראשית סקירה זו:
  הסקירה המלאה שלנו לרמקולים Morel Avyra 633

  שורה תחתונה

  עם עיצוב מושקע וסאונד ניטרלי, מאוזן ומלא חיים, ה-Morel Avyra 622 הוא רמקול מפתיע, המספק תוצאה מעולה בכל ז׳אנר מוזיקלי

  Morel Avyra 622 - סקירה לרמקולים מדפיים

  מה אהבנו

  • עיצוב מושקע ויפיפה
  • סאונד ניטרלי ופתוח
  • איזון נהדר בין הגבוהים, המיד והבס
  • מתפקד ברמה גבוהה בכל ז׳אנר
  • מיוצר בישראל
  Morel Avyra 622 - סקירה לרמקולים מדפיים

  נקודות לשיפור

  • החיבור עם הסטנד התואם מבוסס על מדבקות דו-צדדיות ולא הברגה פיזית כלשהי
  • שום דבר נוסף בקטגורית המחיר הזו

  סקירת וידאו

  העומד למבחן: Morel Avyra 622

  ה-Morel Avyra 622 הינו רמקול מדפי בתצורת 2Way, שכולל טוויטר Acuflex כיפה רכה בקוטר 1.1 אינץ׳ עם סליל מאלומיניום ויחידת מיד-בס בקוטר 6 אינץ׳, שכוללת ממברנה, המיוצרת מחתיכה רציפה של חומר על מנת ליצור אחידות, מערכת מגנטים כפולה וסליל חיצוני (EVC) מאלומיניום.

  התיבה עשויה מ-MDF וכוללת מערכת בס ריפלקס פורט אחורית וזוג טרמינלים יחיד.

  נתונים טכניים נוספים:
  נצילות: 89dB
  עכבה נומינלית: 4 אוהם
  תגובת תדר: 40-20,000Hz (45-18,000Hz ±2 dB)

  מידות הרמקול במ״מ הן: 360 גובה, 241 רוחב ו-271 עומק. המשקל הינו 8 ק״ג.

  לצד הדגם הרצפתי והמדפי, סדרת ה-Avyra כוללת גם דגם סנטר, ליצירת מערכת רב ערוצית שלמה.

  עיצוב ואיכות בנייה

  סרטון ה-Unboxing:

  כמו אחיו הגדול ה-633, גם רמקולי Morel Avyra 622 כוללים בדפנות שלהם עיטור בצורת גל, שזמין ב-5 גוונים: שחור, לבן, אלון, עץ אגוז ו-ונגה. אנחנו קיבלנו את גוון האלון, שהוא מעט בהיר יותר ביחס לגימור העץ, בו קיבלנו את ה-633.

  Morel Avyra 622

  אני חושב שחברת Morel עשתה כאן עבודה מרשימה ביותר בתחום העיצובי. מצד אחד יש כאן עיצוב מספיק בולט ואינו שבלוני כמו הרבה מהרמקולים ברמות המחיר הללו. מצד שני, זהו עיצוב לא אובר צעקני ומספיק מעודן, כך שניתן לשלב אותו בקלות בחלל מגורים מודרני. אהבתי את שני הגימורים שקיבלנו, גם את עץ האגוז בו קיבלנו את ה-633 וגם את גימור האלון בו קיבלנו את ה-622. לו הייתי צריך לבחור, אני באופן אישי התחברתי קצת יותר לגימור האלון הבהיר יותר. בנוסף, מבחינת הפרופורציות של הגימור, ברמקל המדפי הגל מרגיש מעט מעודן יותר ביחד לרמקול הרצפתי.

  רמקולי ה-Avyra 622 מגיעים בתיבה דיי גדולה, המאפשרת לשלב בתוכה יחידת מיד-בס בריאה בקוטר של 6 אינץ׳. זהו לא רמקול מדפי קטן, שניתן לשלב בחדר קטן, והוא ירגיש בבית בחלל האזנה בינוני-גדול, או במילים אחרות בסלון הישראלי הממוצע.

  Morel Avyra 622

  הרמקולים מגיעים עם גריל מגנטי נקי ואלגנטי שכולל את הלוגו של Morel בתחתית.

  יחד עם ה-Morel Avyra 622, קיבלנו גם את הסטנדים התואמים מדגם B1. הסטנדים מגיעים בשלושה חלקים, יש את העמוד, הבמה שצריך להרכיב בתחתית ופלטה עליונה, עליה מונחים הרמקולים.

  אביזרים נוספים המגיעים עם הסטנדים הם ספייקים, מגיני רצפה ומדבקות, שמדביקים בפינות הפלטה העליונה ועליהם מעמידים את הרמקולים. הבמה, הספייקים ומגיני הרצפה זהים לאלה שמגיעים עם הדגם הצרפתי, ה-633 והם בעלי איכות בנייה מעולה.

  Morel Avyra 622

  כך נראים הוראות ההרכבה של הסטנד:

  Morel Avyra 622

  הסטנדים כוללים גם תעלה להסתרה של כבלי הרמקולים, עבור תוצאה אסתטית ונקייה.

  אני אוהב את הקונספט של סטנדים ייעודיים לדגם ספציפי. התאמת הסטנד באה לידי ביטוי בשני מאפיינים. ראשית ההתאמה העיצובית, הסטנד כולל את אותו הגימור ומשלים באופן מדויק את צורת הגל. השילוב הזה בין עיצוב ה-Morel Avyra 622 והסטנד הזכירו לי את שילובי העץ בסטנדים הקלסיים מבית Sonus Faber. כך שלטעמי הם נראים מעולה. כששאלתי דעות של כמה אנשים נוספים, הדעות מעט נחלקו ביניהן וחלק מהאנשים היו מעדיפים סטנדים בעלי עיצוב פשוט יותר. הנה דוגמה לאיך הרמקולים נראים על הסטנדים שלי לעומת הסטנדים הייעודיים:

  המאפיין השני של סטנדים ייעודיים הוא לרוב בחיבור מותאם של הרמקול אל הסטנד, למשל על ידי הברגה כלשהי. כאן, כפי שציינתי מדובר על חיבור על ידי מדבקות. אני אישית הייתי שמח לראות חיבור מותאם יותר, שהיה מעניק עוד יציבות ויתרון נוסף לבחירה בסטנד ייעודי על פני סטנד ג׳נרי.

  Morel Avyra 622

  מכיוון שהצבתי את הסטנדים על שטיח, בחרתי שלא לחבר את הספייקים.

  מבחן ההאזנה

  רמקולי Morel Avyra 622 נבחנו עם שתי מערכות שונות, ראשית המערכת האישית שלי שמורכבת ממגבר משולב Nagra Classic Int, ממיר MSB DIscrete DAC, סטירמר Lumin U2 Mini וכבילה מסדרת Blue Heaven של Nordost. המערכת השנייה הייתה מגבר משולב All In One שהגיע אלינו לסקירה, ה-Accuphase E-280. פרטים מלאים על המערכות בתחתית הכתבה.

  מערכת 1: Lumin + MSB + Nagra

  פתחתי הפעם ביצירת הג׳אז-סול Pioneers של הזמרת, הכותבת והמלחינה Ayanna Witter-Johnson, מתוך אלבומה Ocean Floor. הקטע כולל בס עמוק, שנשמע פאנצ׳י בעל הדיקות טובה ונעים, הפרדת הבס והמיד היא מצוינת והפרזנטציה הכללית הינה ניטרלית. ישנה דינמיות טבעית משכנעת ואינה מוגזמת. הגבוהים רגועים, לא צורמים או תוקפניים והבמה כוללת עומק ומידה מרשימה של תלת ממדיות.

  מכאן המשכתי לבלדת הרוק העוצמתית, Begging של Bjørn Berge. הווקל העמוק והייחודי של Bjørn, נשמע נקי כשהחלק הנמוך מלא בפרטים. הגיטרה מופרדת היטב ותופסת את רוב הבמה, כשהווקל ממורכז וממוקם מלפני הגיטרה באופן ברור. הפרזנטציה הכללית מאוזנת ומלאת חיים.

  מכאן עברתי לג׳אז, כשלאחרונה אני אוהב להשתמש בקטע 9 jours avec Leila של החצוצרן הנהדר Ibrahim Maalouf. הבס בקטע נשמע פאנצ׳י, הדוק ובעל מידת ניקיון טובה. החצוצרה מוגדרת היטב ומעודנת בגבוהים. ישנה הפרדה מעולה בין הבס, החצוצרה והפסנתר, שנשמע רך וטבעי. ההעברה כאן מאופיינת באיזון בין האנרגטיות לעדינות, מה שמוביל לתוצאה מהנה במיוחד.

  רציתי לעלות באנרגיה ולכן בחרתי הפעם ביצירה Muddy Waters של הזמרת האמריקאית LP, שהייתי בהופעה שלה בישראל ב-2022. היצירה הזו מאפשרת ל-Morel Avyra 622 להראות את העוצמות שלו, הוא מפגין כאן סאונד חזק, עם בס עמוק, שמרגיש בשליטה, ואינו מעפיל על המיד, שנשאר נקי ומדויק. הדינמיות בקטע הזה ממלאת את החדר כולו בשינויים דרמטיים בעוצמת הנגינה. גם כשמגבירים ה-Avyra 622 לא מפגין שום קושי וממשיך לשחזר דינמיות ובס עוצמתיים, תוך כדי העברת ווקל ממורכזת ונקיה. ישנה גם הדמיית מיקום צלילום טובה, כאשר קל לזהות ששירת הרקע מגיעה מאחורי LP. בנוסף הרקע שקט באופן מרשים, מה שמאפשר עוד יותר בקלות להבחין בביצועים הדינמיים של ה-622.

  את החלק הזה במבחן אני מסיים בקטע האלקטרוני 656Feet של ההרכב הבלגי, Ansatz der Maschine, מתוך אלבומם המעולה Tunguska. גם במוזיקה אלקטרונית ה-Morel Avyra 622 ממשיכים להפתיע, הגדרת הבס וההדיקות שלו לצד רמת הפירוט גבוהה במיד-בס, איזון כללי ואנרגטיות, כל אלה מובילים לתוצאה כללית מצוינת במוזיקה אלקטרונית.

  מערכת 2: Lumin + Accuphase

  כפי שתיארנו, המערכת השנייה כללה את המגבר המשולב All In One מדגם Accuphase E-280, כולל מודול הממיר הפנימי. המקור היה שוב סטרימר Lumin U2 Mini, שחובר אל ה-E-280 בכבל USB מדגם Nordost Blue Heaven, כבלי הרמקולים הפעם היו QED XT25.

  בחלק הזה חזרתי לשלושה קטעים מהחלק הקודם על מנת להתרשם מההבדל. כמובן שהמערכת הראשונה היא Overkill עבור רמקולים ברמת מחיר כזו. המערכת השנייה, אומנם גם היא יקרה, אבל עדיין הרבה יותר הגיונית. השילוב עם ה-Accuphase E-280 הינו שילוב מעולה, שמבחינתי החמיא מאוד לשני המוצרים. הסאונד שמתקבל הינו פתוח, חסר מאמץ, תלת ממדי וחלק. בנוסף הפעם שיחקתי קצת עם המיקום של הרמקולים (בגלל המיקום של המגבר ואורך הכבלים, היה לי יותר מרווח לשחק איתו), לאחר שהרחקתי אותם עוד אחד מהשני, קיבלתי במה רחבה ומרשימה יותר, פיזור הסאונד לרוחב של ה-Morel Avyra 622 הינו מרשים ולכן מאוד מומלץ לשחק עם המיקום שלהם לקבלת תוצאה אופטימלית מבחינת במת הסאונד.

  Morel Avyra 622

  ב-Muddy Waters של LP, התרשמתי משילוב תוף המרים בפתיחה ובמיקום המדויק שלו בבמה בחלק שמאל שלה. ההעברה מלאת אוויר וניטרלית מבלי להדגיש מידי חלק כלשהו. הבמה רחבה ועוטפת. עם ירידה מינימלית בכמות הפירוט והאופי המעודן, שהיו במעט עדיפים עם ה-Nagra וה-MSB. בקטע הג׳אז 9 jours avec Leila של Ibrahim Maalouf שוב ההעברה חלקה ומאוזנת, הבס עוצמתי ופאנצ׳י הגבוהים אווריריים, אך ממש לא בצורה מוגזמת והפסנתר עמוק ומפוזר על פני הבמה כולה. לבסוף, ב-Begging של Bjørn Berge, שוב יש כאן מפגן מרשים של איזון בין עוצמתיות לרכות וחלקות. הנמוכים בווקל של Bjørn מלטפים וכוללת מידת פירוט גבוהה.

  מדפי מול רצפתי

  לפני סיום אני רוצה להתייחס בקצרה להשוואה בין שני הרמקולים של סדרת Avyra של Morel שיצא לנו לסקור לאחרונה. הדגם הרצפתי ה-Morel Avyra 633 והדגם המדפי שנסקר כאן, ה-Morel Avyra 622.
  ההשוואה הזו מזכירה לי סרטון שהכנתי בשנת 2020, תחת הכותרת: האם אתם סובלים מאלרגיה לרמקולים מדפיים?

  לרוב השוואה כזו נעשית כאשר יש תקציב מוגדר ואז השאלה היא האם עדיף רמקול רצפתי מסדרה נמוכה יותר, או רמקול מדפי מסדרה גבוהה יותר. כאן לעומת זאת יש לי אפשרות לבחון את ההבדלים של רמקול רצפתי ומדפי מאותה הסדרה. אז לכאורה כאן הבחירה אמורה להיות פשוטה: אם התקציב מאפשר זאת, אז ברור שעדיף ללכת על הרמקול הרצפתי. ובכן לטעמי הנושא מעט מורכב יותר.

  לפני שנדבר על חלק הסאונד, אז הבדלים ברורים בין שני הסוגים הם ביכולת למקם את הרמקול המדפי על מזנון ובכך לחסוך מקום, אם כי הצבה על סטנד היא מומלצת יותר ואז ההפרש במקום הרצפה הנדרש מתאזן. אומנם מבחינת שטח הרצפה אין הבדל במקרה של סטנד, עדיין מבחינה וויזואלית, גם כשהם ממוקמים על סטנדים, רמקולים מדפיים תופסים פחות מקום וויזואלי ולכן משתלבים באופן קל יותר בסלון מודרני.

  מבחינת השוואת הסאונד, לא ביצעתי מבחן Test A\B תקני, כיוון שהרמקולים לא היו פתוחים אצלי באותו הזמן. יחד עם זאת, האזנתי ל-622 מיד לאחר שסקרתי את ה-633 וחזרתי לשני קטעים מתוך הבחינה של ה-633, בהם היו לי כמה הערות.

  ב-Remembering של Avishai Cohen, הרגשתי שהחמימות הנעימה של ה-633, באה מעט על חשבון פירוט במיד בס, זה התבטא בכך שההפרדה בין הנגיעות במיתרי הבס בקטע הסולו לא הייתה אידיאלית. דרך ה-622 הרגשתי שהפרזנטציה ניטרלית יותר, וקל יותר להבחין בפרטים במיד בס, זאת על חשבון פחות פאנצ׳יות ועומק של בס.

  היצירה השנייה שבחנתי הייתה Riverside של Agnes Obel, ביצירה זו הרגשתי שניתן לקבל הפרדה מעט טובה יותר בין הפסנתר והווקל כשניגנתי אותה דרך ה-633. גם במקרה זה לטעמי ישנה פרזנטציה מאוזנת וניטרלית מאוד דרך ה-622, שמאפשרת בקלות יותר להפריד. הפרזנטציה נקיה ומרגשת עם פסנתר עוטף, לא חד מידי בגבוהים ונעים מאוד בנמוכים.

  בראיון שערכנו עם מר אורן מרדכי, מנכ”ל Morel, שתוכלו לקרוא במלואו בסקירה שלנו של Morel Avyra 633, הוא ציין את כך שלמרות שדרייבר המיד-בס של ה-622 עשוי מאותם החומרים והוא באותו גודל כמו היחידות ב-633, מדובר בכיוונון והתנהגות שונים לחלוטין. זה אכן מתאים למה שאני שמעתי ואם אנסה לסכם את הממצאים, האופי של ה-622 הרגיש לי פתוח, אוורירי וניטרלי, הוא מאוד הזכיר לי ביצועים של רמקולים נצילים מאוד, בגלל הפתיחות הזו. לעומתו ה-633, כולל סאונד פאנצ׳י יותר, שיורד נמוך יותר וכולל מעט תוספת חמימות נעימה. לכן הבחירה בין שני הרמקולים הללו, לפחות מבחינתי היא לא כל כך טריוויאלית ותלויה באופי שאתם מחפשים.

  לסיום החלק הזה, אני רק רוצה להדגיש שהפער באופי הוא כמובן לא כזה גדול ויש הרבה מן המשותף בין שניהם, כמו למשל הגבוהים הרכים, השאיפה לניטרליות והאיזון בין הגבוהים והמיד. כך שמבחינת שילוב בין שני הרמקולים עבור קולנוע ביתי, אני בטוח שמדובר בשילוב מוצלח.

  Morel Avyra 622

  סיכום

  ה-Morel Avyra 622 הינו הדגם המדפי של סדרת ה-Avyra החדשה של Morel. לאחר שסקרנו את הרמקול הרצפתי, ה-633, ומצאנו אותו כרמקול מוצלח במיוחד, הציפיות שלנו מה-Avyra 622 היו גבוהות. למרות הציפיות הגבוהות, ה-622 הצליח להפתיע אותי ובגדול. מבחינת עיצובית, הוא כמובן שומר על אותו הקו העיצובי של ה-633, אך עבורי מבחינת הפרופורציה העיצוב אפילו מרשים יותר ברמקול המדפי. בנוסף אהבתי מאוד את השילוב עם הסטנדים התואמים.

  מבחינת הסאונד, ה-Morel Avyra 622 התגלה כרמקול ניטרלי, מאוזן ומלא חיים, שהפגין יציבות מרשימה בכל ז׳אנר מוזיקלי שזרקתי עליו. הבס היה תמיד בשליטה, הגבוהים רכים, ללא סימן לסאונד צורם, או חד מידי.

  בשורה התחתונה, עם עיצוב מושקע וסאונד פתוח, מאוזן עם בס מספיק עמוק, גם בגזרת הרמקולים המדפיים, סדרת Avyra של Morel היא מהאופציות הטובות ביותר בקטגוריית המחיר.

  מחיר: 5,490 ש״ח
  מחיר הסטנדים הינו: 2,890 ש״ח, למזמינים מראש הסטנד ב-1,890 ש״ח
  אחריות: 5 שנים על הרמקולים

  המערכת ששימשה אותי לסקירה:
  מגבר משולב: Nagra Classic Int ו-Accuphase E-280
  סטרימר: Lumin U2 Mini
  ממיר: MSB Technology Discrete DAC
  שרת מוזיקה: מחשב עם SSD חיצוני המריץ Roon Core
  כבלים
  כבל USB בין ה-Lumin U2 Mini לממיר: Nordost Blue Heaven
  כבל XLR בין הממיר (MSB) למגבר: Nordost Blue Heaven
  כבלי רמקולים: Nordost Blue Heaven ו-QED XT25
  סטנד: Quadraspire Q4Evo
  חשמל:
  כבלי חשמל עבור המגבר, הממיר והסטרימר: Nordost Blue Heaven
  מפצל חשמל: QBASE QB8 Mark II
  כבל חשמל עבור המפצל: Nordost Red Dawn

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן