ברונקס – נטפליקס

ברונקס – נטפליקס

ברונקס הוא סרט אקשן צרפתי, חסר מעצורים, של הבמאי אוליבר מארצ'ל. האם מדובר בעוד הצלחה מבית נטפליקס בתחום האקשן?

ברונקס – נטפליקס

תקציר העלילה – ברונקס

עלילת הסרט מתרחשת בעיר מרסיי, שהופכת להיות לאזור זירת קרב בין שתי כנופיות מתחרות. ריצ'ארד ורונסקי הוא מפקד על יחידת הלוחמה בפשע המאורגן. יחד עם הצוות שלו, הם צריכים להגיע לפושעים, כשברקע עולים חשדות על דליפת מידע ושחיתות משטרתית. אנג' לאונטי (ז'אן רנו הנפלא) מובא על מנת לפקד על תחנת המשטרה ולהביא סדר לעיר. כשהמצב הולך ומסתבך, ומקרי ירי בעזרת נשקים אוטומטיים במקומות בילוי ואמצע הרחוב הפכו להיות לדבר שבשגרה, ורונסקי מבין שעל מנת לנצח במלחמה הזו, יהיה עליו והצוות שלו לקחת את החוק לידיים.

ברונקס – נטפליקס

יש משהו בסרטי האקשן הצרפתיים, הם מייצרים מתח אדיר, לא מאפשרים לצופה רגע לנשום. לוק בסון הוא כנראה אחד השמות, שהפך את הסגנון לכה מפורסם. יצא לי לראות כמה סרטי אקשן ופשע צרפתיים (לדוגמה, סרטי "מחוז 13", או הסרט "Public Enemy Number One, Mesrine") ובכולם הרגשתי את האווירה המיוחדת הזו. "ברונקס", שנקרא גם Rogue City, לא שונה בכך, הוא תפס אותי מהרגע הראשון ולא עזב עד לסיום.
רמת האלימות בסרט היא דיי קיצונית. מרסיי מוצגת כעיר שהיא אזור קרב ממש, ובכל רגע נתון אופנוען יכול לעבור ולרסס בכדורים עוברי אורח. אז האקשן הוא כמובן חלק מרכזי בסרט, הוא עשוי בצורה קשוחה, אכזרית, מודרנית ודיי ברוטלית. הצילום והבימוי בקטעי האקשן נהדרים ומצליחים להכניס את הצופה לתוך ההתרחשות.

ברונקס – נטפליקס
תמיד כיף לראות את ז'אן רנו הנפלא

שתי יחידות משטרה עיקריות מוצגות בסרט: היחידה למלחמה בפשע מאורגן בראשות ורונסקי והיחידה למלחמה בשוד, בהנהגת קוסטה. יש הרבה יריבות ובוז הדדי בין שתי היחידות.
ריצ'רד ורונסקי, המגולם בידי לאניק גוטרי (Lannick Gautry), הוא הדמות הראשית בסרט. ורונסקי הוא כנראה התגלמות המאצ'ו הצרפתי. לאורך הסרט כולו, הוא שומר על קור רוח מופתי, גם כאשר חברתו/אשתו ההרה זוכה לביקור מאיים של שני מאפיונרים. הוא תמיד יודע בדיוק מה לעשות ועושה זאת תוך שמירה על פאסון של רוגע מוחלט. בין אם הוא מחליט לסכן את הצוות שלו בפעולה לא רשמית, ובין אם הוא נשלח לבדוק מה קורה עם אשתו של אחד מחברי הצוות שנראית מעט מצוברחת, הוא עושה את שתי הפעולות באותה הנונשלנטיות.

ברונקס – נטפליקס
ורונסקי, מגולם בידי לאניק גוטרי

מלבד המאבק האלים והרצחני של שתי הכנופיות בינן לבין עצמן, והמאבק של המשטרה בהן, השחיתות המשטרתית היא נושא מרכזי בסרט. שתי דמויות בסרט מנסות להילחם בשחיתות זו, שוטרת של היחידה לחקירת שוטרים וורונסקי עצמו. בעוד השוטרת מנסה לגרום למשטרה לפעול על פי החוק, הגישה של ורונסקי שונה. ורונסקי חושב שצריך לטפל בדברים בפנים. שתי הגישות מוצגות בסרט ודיי ברור מה היא הגישה שמובילה לתוצאות.

באופן כללי, המשטרה בסרט מוצגת כמעט כמו יחידת קומנדו עם יד חופשית. יש מעט מאוד רגעים בהם למישהו מהם איכפת מחוקים ופרוטוקולים. חקירות עדים, שנעשות ללא תיעוד וכשאין אף אחד ליד, הסכמי שיתוף פעולה שונים עם עבריינים, ללא תיאום עם המפקדים ועוד.
נקודה חלשה משהו בסרט היא הדמויות הנשיות שבו, יש להן תפקיד קטן בעולם הכוחני הגברי שמוצג פה. בניסיון כן להראות פן שונה קצת, בראש אחת מהכנופיות עומדת דמות נשית, אך היא מופיעה בערך לשתי דקות על המסך ולכן לא מהווה דמות חשובה.

ברונקס – נטפליקס
בתו של לאונטי, אחת הדמויות הנשיות המעטות בסרט

ישנם שני סיקוונסים בסרט, שבאים להעביר מסר מעט שונה, מאשר סיפור אקשן/מתח/פשע רגיל. הסרט נפתח בסצנה קשה, בה ווילי, אחד השוטרים ביחידה של ורונסקי, רוצח מישהו ואז יורד על בירכיו ומתאבד. ווילי הוא אחת הדמויות הטראגיות בסרט, הוא שתיין, חמום מוח, שלא מוצא שלווה ומנוחה. למרות שהוא נשוי ויש לו שני בנים, הוא בוחר לחפש נשים אחרות, ונראה שהוא אף פעם לא מצליח למצוא את עצמו. לדעתי, דמותו מייצגת את אותם השוטרים או החיילים, שאינם מצליחים להפריד בין הדמות שלהם כשהם עובדים, לבין הבית ולרוב מישהו בסביבתם נפגע בסופו של דבר. כשרואים את הסצנה בהתחלה, כלל לא ברור במי הוא ירה או למה, הסרט חוזר שלוש שבועות אחורה בזמן לאחר הסצנה.
הסיקוונס השני, שלא מסתדר כל כך עם הסגנון של הסרט, הוא סיקוונס הסיום. הסיקוונס בא כאילו משום מקום, בתור צופה ממש מצפים שהסרט יגמר בנקודה שלפני סיקוונס הסיום הזה. איני רוצה לחשוף את מה שקורה שם, אבל עבורי זה כנראה המסר או האמרה, שהבמאי רצה להעביר לנו בסרט הזה, וזה בהחלט שונה ממה שרגילים לקבל בסרטים כאלה.

ברונקס – נטפליקס

סיכום

לסיכום, לחובבי האקשן וז'אנר הפשע, "ברונקס" הוא סרט שלא נח לרגע ומספק חווית צפייה מותחת ומלאה באדרנלין. איכות המשחק טובה, העריכה מצוינת והקצב גבוה. האקשן מצולם ומבוים נהדר. הסרט מרגיש מעט דיסאוטופי עם רמת אלימות קיצונית, שלא איכפת לה כלל מחייהם של עוברי האורח זאת למרות שהוא מתרחש במדינה אירופאית מתקדמת. יש כאן מבט מעניין על היחסים בין המשטרה לכנופיות, ולגישות השונות של השוטרים לעשות את עבודתם. למשל הקלות, שבה הם מוכנים לשכוח מחוקים ופרוטוקולים ולצאת למלחמה מול גורמי הפשע.
בשורה התחתונה, מצאתי את הסרט מותח, מעניין ומהנה עם אקשן מהיר ומספק, ואפילו עם כמה נקודות מעוררות מחשבה.
הציון שלי: 7.5/10

כתיבת תגובה