fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • השיחוק – נטפליקס

  אדם סנדלר חוזר שוב לנטפליקס בתפקיד רציני ומפתיע, אחרי הסרט ״יהלום לא מלטוש״. הפעם מדובר בסרט דרמת הספורט, ״השיחוק״. האם מדובר בסרט שיעניין גם קהל שהוא לא חובב ספורט או NBA מושבע?

  השיחוק

  תקציר העלילה – השיחוק

  אדם סנדלר מגלם את סטנלי שוגרמן, צייד כשרונות (סקאוט) של קבוצת פילדלפיה 76sixers, מה-NBA. אחרי שהוא ביקר בכל הגלובוס פחות או יותר, וראה כל שחקן אפשרי, כולל לא מעט הבטחות ללא כיסוי. אחרי מסע ארוך נוסף, הוא חוזר הביתה לאישתו (קווין לאטיפה) ובתו, אותן הוא כמעט לא רואה. לאחר שנים של עבודה קשה, סטנלי סופסוף זוכה לקידום והערכה מהבעלים של המועדון שממנה אותו לעוזר מאמן.

  מזלו של סטנלי לא נמשך זמן רב, הבעלים המבוגר של הקבוצה נפטר ובנו של הבעלים מבקש מסטנלי לצאת שוב לדרך, כיוון שלדעתי הקבוצה חייבת למצוא את הכישרון הבא.

  השיחוק

  מאוכזב ומיואש, סטנלי יוצא לספרד ובמקרה לגמרי נתקל בכישרון ענק, אותו הוא מגלה במשחק רחוב. הכישרון הזה הוא בו קרוז (Juancho Hernangomez, שחקן ה-NBA), בחור ביישן שמתגורר עם אימו ובתו וכל תשוקתו היא הכדור הכתום.

  סטנלי מבין שמדובר כאן בהזדמנות חד פעמית, מכיוון שאף אחד אינו מכיר את בו. לאחר כמה בדיקות, סטנלי מחליט להביא את בו לארה״ב על מנת לנסות ולגרום לו להיבחר בדראפט ה-NBA. הבעלים החדש של פילדלפיה אינו מעריך את דעתו של סטנלי ומחליט שבו אינו מתאים. בצעד נואש, סטנלי מחליט להמר על כל הקופה ולוקח על עצמו את הוצאות המחיה של בו ומאמן אותו במטרה לגרום לו להיבחר בדראפט.

  השיחוק
  Juancho Hernangomez מגלם את בו קרוז

  השורה התחתונה

  ״שיחוק״ היא דרמת ספורט מעט קלישאתית, אך עדיין מהנה ביותר. המשחק של אדם סנדלר ו-Juancho Hernangomez משכנע עם כימיה מעולה ביניהם. החלק האהוב עלי בסרט הוא ההצצה אל מאחורי הקלעים של ליגת הכדורסל הטובה והעשירה בעולם.

  הסיפור והדמויות

  דרמות ספורט הן ז׳אנר בעל נוטייה חזקה לקלישאות ואובר-דרמטיות. לרוב הדמויות הראשיות והעלילה המרכזית סובבים סביב סיפור של הצלחה כנגד כל הסיכויים. הדמות מתחילה מנקודה נמוכה כלשהי, עוברת תהליך אימון במטרה למצות את הפוטנציאל, בדרך קורה איזה קושי או תקלה ואז הכל נראה אבוד ובסוף בדמות מצליחה להתגבר ולהגיע להצלחה. זה כנראה פישוט והכללה של כל סרט דרמה ספורטיבי שראיתי.

  ב״שיחוק״ יש למעשה שתי דמויות ראשיות, סטנלי שמנסה נואשות להצליח בליגה הטובה בעולם, מהתפקיד הדיי אפור של צייד כישרונות (סקאוט). אהבת המשחק בוערת בעצמותיו, הוא בעסק עשרות שנים ולמרות זאת, לא הצליח להתקדם לצוות האימון. כשסופסוף חלומו מתגשם, הוא נלקח ממנו והוא נשלח שוב לצוד כישרונות ברחבי העולם. המציאה של בו קרוז, מציתה בו את האנרגיה מחדש והוא מתמסר כולו למטרה בה הוא מאמין.

  השיחוק

  הדמות השנייה היא בו קרוז, שחקן כדורסל מוכשר, שיש לו הכל, אבל הוא עובד בבנייה ומשחק רק ברחוב. הוא מנסה לפרנס את אימו ובתו, ואינו חושב על קריירה מקצועית. למרות היכולות שלו, הוא חסר ביטחון ומעדיף לעבוד בעבודה בטוחה למרות השכר הנמוך. בכך הוא מייצג לא מעט כישרונות ״מבוזבזים״ כאלה, שלא גילו אותם ושהם לא היו במקום הנכון בזמן הנכון. בו מסכים לטוס לארה״ב עם סטנלי, אבל לאט לאט העבר שלו מקשה אליו ועלול למנוע ממנו להגשים את חלומו.

  אז אי אפשר לומר שיש כאן דמויות מקוריות במיוחד, בכל זאת, גם אדם סנדלר וגם Juancho Hernangomez עושים עבודה מעולה, הכימיה ביניהם מצויינת וקל מאוד לחבב את הדמויות שלהם. סטנלי הוא רגיש, מצחיק והאהבה שלו למשחק ולמקצוע מדבקת. בו הוא מופנם, מאוד רגיש, לרוב מאופק, ומשדר אופי פשוט, לא מתנשא, כנראה האופי שרוב מאמני הכדורסל היו רוצים אצל השחקנים שלהם.

  מאחורי הקלעים של ליגת ה-NBA

  אומנם בשנתיים האחרונות לא צפיתי ולו במשחק NBA יחיד, עדיין עקבתי אחרי הליגה במשך שנים, כך שאני מכיר את העולם הזה טוב. אני חושב שאחד הדברים המעניינים ב״שיחוק״ זה המבט שהוא נותן אל מאחורי הקלעים של הליגה הטובה בעולם.

  זה מתחיל בתפקיד צייד הכישרונות או הסקאוט, תפקיד שדורש לטוס בכל העולם ולנסות לאתר שחקנים צעירים בעלי פוטנציאל, ועדיף כאלה שאף אחד אחר לא שמע עליהם. תפקיד אפור ושוחק, שגם משפיע על חיי המשפחה, כמו תפקידים רבים בגוף הכל כך נוצץ הזה מבחוץ, שנקרא קבוצת NBA.

  ליגת ה-NBA מכורה לחלוטין לסטטיסטיקות, הם מודדים כל מדד איזוטרי אפשרי על מנת להעריך תרומה ואיכות של שחקנים. כשסטנלי בוחן שחקן גרמני בעל פוטנציאל, המספרים שלו כביכול מראים שמדובר בכוכב עתידי. סטנלי המנוסה לא מסתפק במספרים, הוא בוחן את האופי ומוסר העבודה של השחקן והוא קובע שהוא אינו מתאים. זו התייחסות של הסרט לכך שאין תחליף לחוות דעת של אדם מנוסה, ושום מספר לא יוכל לספר את הסיפור המלא.

  השיחוק

  העבודה והאימונים הקשים ששחקני NBA עוברים, עוד בטרם הם התקבלו לליגה מוצגת בעזרת האימונים המפרכים שסטנלי מעביר את בו. לשחקן שרוצה להגיע ל-NBA, במיוחד אם זה לא דרך המכללות של ארה״ב, יש מעט מאוד הזדמניות להראות את היכולות שלו. מכיוון שיש כל כך הרבה כישרונות, הם נשפטים לחומרה ומשחק אחד רע יכול להרוס קריירה שלמה. גם לכך יש ביטוי בסרט.

  נקודה אחרונה שאתייחס אליה בהקשר של מאחורי הקלעים של הליגה, היא החלק ההולך וגובר שהרשתות החברתיות ויוטיוב מהווים בנושא של קידום שחקנים. שחקנים רבים משתמשים בםלטפורמה הזו להגיע אל תשומת הלב של הציבור ולגרום למקבלי ההחלטות להבחין בהם. גם סטנלי משתמש בטקטיקה זו בשביל לקדם את קרוז.

  סיכום

  השיחוק

  ״שיחוק״ היא דרמת ספורט מעט קלישאתית, אך עדיין מהנה ביותר. המשחק של אדם סנדלר ו-Juancho Hernangomez משכנע עם כימיה מעולה ביניהם. החלק האהוב עלי בסרט הוא ההצצה אל מאחורי הקלעים של ליגת הכדורסל הטובה והעשירה בעולם, מה שחקנים צריכים לעבור בשביל להתקבל וכמה עבודה מושקעת בידי ציידי כישרונות, מאמנים, מארגני אירועים ועוד. הסרט כולל מבול של הופעות אורח של שחקני NBA פעילים, שחקני עבר ומאמנים.

  אז האם הסרט מצליח לעבור גם לקהל שאינו חובב כדורסל? כנראה שפחות ובכל זאת יש כאן סיפור על חברות, על התמדה, על אמונה ועל טיפוס אל ההצלחה. אני נהינתי מאוד.
  הציון שלי: 8.5/10

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן