fbpx
חדשות וסקירות בנושא סרטים, מוזיקה, ציוד אודיו וקולנוע ביתי
חיפוש
 • Tidal Hi-Res Flac – זמין כעת, אך השמחה מעט מוקדמת

  שירות הזרמת המוזיקה Tidal משיק רשמית תמיכה ב-Hi-Res Flac לצד המשך התמיכה בפורמט ה-MQA. אז אומנם מהפיכת ה-Tidal Hi-Res Flac כבר כאן, אך לצערי השמחה מעט מוקדמת, בידיעה זו נסביר מדוע.

  Tidal Hi-Res Flac

  איכות גבוהה יותר מ-CD

  שירות הזרמת המוזיקה, Tidal, במשך שנים ניסה לבדל את עצמו משירותים כמו Spotify, באמצעות פנייה אל קהל האודיופילים והבטחה של איכות סאונד גבוהה יותר. המושג החם באודיו הדיגיטלי הינו Hi-Res Audio, הכוונה היא לאודיו ברזולוציה גבוהה יותר מאשר CD, כלומר 44.1KHz/16bit.

  הפורמט שנבחר בידי Tidal להעברת שירים באיכות Hi-Res עד כה היה MQA, פורמט שהפך להיות לנקודות וויכוח קולני בקהילת האודיופילים, כאשר המתנגדים הרבים של הפורמט ביקרו אותו על היותו Lossy, כלומר מכווץ ומאבד פרטים מההקלטה המקורית, מה שהולך נגד הרעיון של Hi-Res מלכתחילה.

  כפי שדיוחנו לכם לפני כמה חודשים, חברת MQA נתקלה בקשיים כלכליים, מה שמיד עורר את השאלה של מה יהיה עם השירים באיכות זו ב-Tidal. כמה חודשים לאחר ההודעה, חברת Tidal הודיעו בעמוד ה-reddit הרשמי שלהם, על כך שהם הולכים לאמץ את פורמט ה-Hi-Res Flac נטול ההפסדים לצד פורמט ה-MQA, בתור הפתרון שלהם לשירים באיכות של ״יותר מ-CD״. ידיעה זו התקבלה בהתלהבות רבה מצד קהילת האודיופילים.

  הבעיות בבטא

  חברת Tidal שיחררה גרסת בטא, בה הם הציעו את המסלול החדש שנקרא Max, המחליף את מסלול ה-Master, שהיה מזוהה כל כך עם MQA. מספר עיתונאים קיבלו לידיהם את הגרסה להתנסות. אני עקבתי אחר הדיווח של Simon Cohen מאתר DigitalTrends, שם הוא מספר על התסכול הרב מהמסלול החדש. הבעיה המרכזית היא שכעת מסלול ה-Max למעשה כולל את שני הפורמטים ה-Flac וה-MQA. למשתמשים לא רק שאין אפשרות לבחור איזה פורמט הם מעדיפים, אין אפילו אינדיקציה לפורמט שמנוגן. כך שהדרך היחידה לגלות הינה לחבר ממיר בעל יכולת תצוגה של הפורמט וכך לראות איזה פורמט מתנגן.

  על פי Tidal הפורמט המועדף יהיה Hi-Res Flac, אך הכתב אינו הצליח למצוא כמעט אף שיר שקיים בפורמט הזה, למרות ההבטחה של Tidal שמדובר במיליוני שירים. ממש לא ברור לי איך יכול להיות ש-Tidal לא השיקו פלייליסט ברור על מנת להציג את השירים שזמינים בפורמט הזה.

  העדכון הרשמי

  כעת הגיע העדכון הרשמי, אותו הורדתי במחשב ומכשיר ה-iPhone 12 Pro שלי. כך זה נראה במחשב (MacBook Air):

  Tidal Hi-Res Flac
  Tidal Hi-Res Flac

  כך זה נראה באפליקציית ה-iPhone:

  Tidal Hi-Res Flac

  אז עד כה אני לא רואה שום התייחסות להערות של Simon, גם בעדכון הרשמי אין סימון לתכנים של Flac לעומת MQA, אין אפשרות לבחור ולא ברור מה מנגנים מבלי לחבר ממיר חיצוני. נסיתי כל מיני שירים וקיבלתי או איכות CD, או MQA. לא הייתי מוכן לוותר אז נכנסתי ל-Roon, שמאפשר הרבה יותר פרטים על האלבומים, כולל אפשרות לראות את האיכות שלהם. מצאתי אלבום יחיד בכל הספרייה שלי שהוא באיכות 96kHz ו-24bit, וגם בו רק שיר יחיד היה באיכות הזו. מדובר בשיר Bolt של הזמרת Joan Shelley מתוך האלבום The Spur משנת 2022. הנה לינק לשיר ב-Tidal.

  כך זה נראה בממיר שלי:

  Tidal Hi-Res Flac

  לסיכום, ישנה תחושה שאנחנו בפני מהפיכה בשירות הזרמת המוזיקה של Tidal. למהפכה הזו יש פוטנציאל לאפשר לנו ליהנות מאיכות סאונד גבוהה יותר, ללא הפסדים וללא צורך בציוד התומך ב-MQA. יחד עם זאת, אנחנו עוד לא שם.

  מה שיש לנו כאן זו דוגמה נוספת לכך שעולם התוכנה המודרני מעדיף שחרור מהיר ובזמן על פני איכות ומוכנות, אחרת איזו סיבה יש לשחרר עדכון רשמי תוך התעלמות מההערות המוצדקות של הכתב, שניסה את גרסת הבטא. בנוסף, אחרי release notes כל כך חגיגיים, לא לשים פלייליסט אחד לפחות של שירים באיכות גבוהה בדף הבית, שוב מראה על חוסר מוכנות של השירות לתכונות החדשות. אז אנחנו נמשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות ולדווח לכם.

  Facebook
  WhatsApp
  Telegram
  Email
  Print

  כתיבת תגובה

 • MusicStorePro
 • avreviews_brand_banner2
 • avreviews facebook

  רוצים להישאר מעודכנים?

  דילוג לתוכן